+13 oy
Bilişim Teknolojisi kategorisinde

1 cevap

0 oy
(1.9k puan)
Kitaplara yerleştirilmiş UHF RFID etiketleri sayesinde her kitap, seri numarası gibi sadece kendisine ait benzersiz bir numaraya (unique ID) sahip olacak ve bu sayede diğer kitaplarla karıştırılmadan raflara yerleştirilme sürecinden ödünç verme-geri alma; sayım ve kontrol dâhil olmak üzere her kademede takip etme gibi işlemler yapılır.
Kitapların tek tek sayımı yerine daha hızlı çoklu sayım imkânı sağlanmaktadır. Kitapların yerlerinin değiştirilmesi sırasında, elle ve tek tek kontrol edilmeleri yerine çoklu olarak ve anlık sayılabilmeleri. Sayım ve kontrol sırasındaki zaman kaybının önlenmesi. Artık binlerce evrak veya kitabın sayımını birkaç dakikada, onbinlercesini birkaç saatte yapılabilir.
Kayıp kitapları bulmak için mobil RFID okuyucuyu, yaklaşıldıkça sinyal veren bir dedektör gibi kullanabilir, onbinlerce kitap içinde aradığınızı saniyeler içinde bulabilirsiniz.
Kısaca zaman iş gücü hız güvenirlik verimlilik kitapları yıpratmamak gibi bir çok işlem yapılır. Tüm kütüphanelerin geçmesi gerektiğini düşündüğüm sistemdir

22 soru

23 cevap

1 yorum

140 üye

Kütüphane - Arşiv
Yazma ve Nadir Eser
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü - Mülakat Soruları Bilişim Teknolojileri
Haberler - İş İlanları Vb. Konular...
Kısaca Aklınıza Takılacak Tüm Soruları Sorabileceğiniz ve Sorulmuş Sorulara Cevap Verebileceğiniz Üyelik Gerektirmeyen Platform

BİLGİ BİLİMİ
...