Maltipoo Çok Tüy Döker Mi?

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Maltipoo Çok Tüy Döker Mi sorusunu özellikle köpek sahiplerinin aklına sıklıkla gelen soru tiplerinden sadece birisidir. Bu soruya cevap olarak bu cins köpeğin çok az tüy döktüğünü ve hatta belli dönemlerde hiç dökmediğini söylemek mümkündür.

Ucuz köpeğin çok fazla tüy dökmediği olsa da zaman zaman duygusal stres ya da mevsim geçişi gibi belirleyici bir unsur söz konusu olduğunda tüy dökümü minimal ile olsa yaşanabilir.

Böyle bir durum gerçekleşmemesi için köpeğin düzenli olarak tüylerini taranması ve tüm bakımlarının aksatılmadan yapılması gerekir. Aynı şekilde beslenme düzenine de dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Sağlıklı bir Maltipoo yavrusu için siteye göz atabilirsiniz : https://www.patibul.com/34/maltipoo

Maltipoo büyümüş hali ile de yavru hali ile de çok tatlı ve sevimli bir evcil hayvandır. Ayrıca çok hassas cilt yapıları vardır. Bu şekilde köpeğin cilt bakımına ekstra özen göstermek gerekir. Özellikle duş sırasında ona uygun şampuan ve bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Konuya ek olarak tüy tarama aşamasında ona uygun fırça ve tarakların kullanılması gerekir.

Sürekli olarak tüy dökme durumu bu cinsi köpekte mevcut değildir. Tüy dökümü başladığında ya mevsimsel bir sürece ya da mama değişikliği gibi bir nedene bağlı olarak tüy döküm söz konusu olabilir. Aynı şekilde köpek tüy döküyorsa mutlaka bir şey duygusal anlamda yoğunlaşmış ya da strese girmiş olabilir. Bu nedenle köpeği iyi şekilde takip edip asıl sorunun ne olduğunu çözmek son derece önemlidir.

Aşı takvimine uymak ve düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmek de son derece önemlidir.

Maltipoo Kokar Mı?

Maltipoo kokar mı sorusu pek çok kişinin aklına gelen soru tiplerinden biridir. Son derece hassas ve bakımlı olan bu cins köpeklerde koku problemi yaşanmadığı için gönül rahatlığı ile tercih edilebilir.

Bazı kişiler sahiplenme öncesi köpek kokularına karşı ekstra hassas olduklarından koku yapmayan köpeklere yönelebilirler. Böyle bir durumda Maltipoo tercih sıralamasının en üstünde yer alan köpek cinsleri den biridir.

Kişisel bakıma aksatılmayan yani   düzenli olarak kürk, diş, tırnak ve benzeri bakımlarının yapıldığı köpek koku sorunu ile karşı karşıya kalmadığını söylemek mümkündür.

Maltipoo Cinsi Köpekler Üşür Mü?

Maltipoo cinsi köpekler üşür mü ya da soğuk alır mı diye merak edenlere bu cins köpeğin kabarık tüy yapısı sayesinde üşümediğini söylemek mümkündür. Fakat burada altının çizilmesi gereken bir husus vardır. Köpek soğuğa karşı dirençli bir yapıya sahip olsa da evde beslenmesi gereken köpek türlerinden biridir.

Hastalıklara karşı dirençli olan bu cins köpek evde beslendiği takdirde normal ve sağlıklı bir yaşam sürebilir. Bu cins köpeğin dışarıda beslenmemesine neden olan faktör boyutudur.  Soğuğa karşı dirençli olsa da küçük boyutlu bir köpek olduğu için dışarıda başka pek çok tehlike ile karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle evde beslenmesi daha uygundur.

Sağlıklı , oyuncu safkan yavru köpekler için Patibul’a göz ziyaret edebilirsiniz : https://www.patibul.com/1/kopek-ilanlari

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.