Yeni nesil kütüphane “Oku Avcılar” 22 bin kitaplık dev arşiviyle yayında

 Yeni nesil kütüphane “Oku Avcılar” 22 bin kitaplık dev arşiviyle yayında

Geleneksel halk kütüphanelerinin dijitalleşmesinin artık bir tercih olmaktan çok ihtiyaç haline geldiğini söyleyen Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, “ Yaşam boyu eğitimi destekleyen projemizle tüm engelleri ortadan kaldırarak binlerce kitabı Avcılar halkının parmaklarının ucuna getirdik. Kentlilerimiz bu uygulama ile hızlı ve kolay bir şekilde diledikleri zaman, diledikleri yerde kitap okuyup, bilgiye ulaşabilecek.” dedi.

Halk kütüphanelerini dijital bir platforma taşıyan “Oku Avcılar” uygulaması ile okuyucular, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun Türk klasiklerinden batı klasiklerine, ansiklopedilerden sözlüklere 28 konu başlığı altında 22.000 kitaba okul dışında da istedikleri zaman kolayca ulaşabilecekler. 300’e yakın yayın evinin binlerce e-kitabını kapsayan uygulamaya tablet ya da cep telefonlarından erişim sağlanabiliyor. Uygulama, kullanıcılara sistem üzerinde özel kitaplık oluşturabilme ve okumaya kaldıkları yerden devam edebilme imkanı da sunuyor.

   

Aynı zamanda Avcılar’daki tüm okullarda uygulamaya konulması planlanan “Oku Avcılar” ile öğrencilerin, formal eğitimin sınırlarını aşıp her ortamda kendilerini geliştirebilmeleri amaçlanıyor. Bilgisayar, tablet ve telefonda kullanılabilen uygulamayla ile öğretmenler öğrencilerine özel bir kütüphane tasarlayarak toplu olarak ödev tanımlayabilecek, öğrencilerin okuma karnelerini periyodik olarak takibini sağlayabilecekler.

Kütüphane duvarlarını aşan “Oku Avcılar” dijital kütüphanesindeki kitap sayısının ilerleyen zamanlarda 40.000 kitaba ulaşması planlanıyor.

UYGULAMAYA NASIL ERİŞİLİR?

 

Kullanıcılar “Oku Avcılar” uygulamasını Google Play ya da APP Strore’dan üzerinden IOS/Android cihazlarına indirerek ad-soyad ve e mail ile sisteme kayıt yapabilirler.

Bir Yorum Yapın