archive.org İnternet Arşivi

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

archive org İnternet Arşivi Hakkında

archive.org

archive.org milyonlarca ücretsiz kitap, film, yazılım, müzik, web sitesi ve daha fazlasından oluşan kar amacı gütmeyen bir kütüphanedir.

1996’da, kullanımda yeni büyümeye başlayan bir ortam olan İnternet’in kendisini arşivlemeye başladı. Bugün Wayback Machine üzerinden erişilebilen 20 yıldan fazla web geçmişine sahiptir.

Web arşivimiz büyüdükçe, diğer yayınlanmış eserlerin dijital versiyonlarını da eklemeye başladılar. Arşivleri şunları içeriyor:

Bir kütüphane olduğumuz için kitaplara özel önem veriyorlar. 2005 yılında kitapları dijitalleştirmek için bir program başlattılar ve bugün dünyanın 28 noktasında günde 1.000 kitap tarıyorlar.

İnternet Arşivi her gün milyonlarca kişiye hizmet vermektedir ve dünyanın en iyi 300 web sitesinden biridir. Internet Archive kütüphane koleksiyonunun tek bir kopyası 45+ Petabyte sunucu alanında saklar.

İnternet Arşivine Gönüllü Ol

İnternet Arşivi için gönüllü olduğunuzda, büyük bir misyonla kar amacı gütmeyen bir işyerine sahne arkasından erişim elde edersiniz. Arşiv personelinden hayatın her kesiminden gönüllü arkadaşlara kadar çok çeşitli insanlarla çalışacaksınız. Eğlenirken, yeni insanlarla tanışırken ve Arşiv etkinliklerine katılırken ağ oluşturma, etkinlik planlama ve ekip oluşturma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Gönüllü Olmak ve İlgili Pozisyonları İncelemek İçin Tıklayınız.

Temel Koleksiyonlarına Örnek

archive.org Temel Koleksiyon Görsel-1
Temel Koleksiyon Görsel-2

Erişim Linki

Diğer Açık Erişim Paylaşımlarımız İçin Tıklayınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.