Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk, Bilim Genç Dergilerine Ücretsiz Ulaşın!

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk, Bilim Genç Dergileri ücretsiz ulaşın!

Erişim Adresi: https://services.tubitak.gov.tr/edergi/user/index.jsp

TÜBİTAK değerli öğrencilere ve okurlarına araştırma yapma, soru sorma, merak etme ve okuma isteği uyandırmak için Popüler Bilim Dergileri yayınlarına ücretsiz olarak sunuyor.

Bilim ve Teknik Dergisinin 1967, Bilim Çocuk Dergisinin 1998 ve Bilim Çocuk Dergisi 2007’den bugüne oluşan arşivlerini ve güncel sayılarını PDF formatında okuyabilirsiniz.

TÜBİTAK’ın dijital ortamdaki popüler bilim yayını Bilim Genç’e erişmek için tıklayınız.

PDF formatını açabilmek için Adobe Acrobat Reader ya da benzeri bir programa ihtiyacınız olacaktır. Adobe Acrobat Reader programını bu adresten  ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

TÜBİTAK Hakkında

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, kısaca TÜBİTAK, Türkiye’de bilim ve teknolojiyi teşvik etme, yönlendirme ve popülerleştirmeyi amaçlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “ilgili” kuruluşlarından olup özel hukuk hükümlerine tâbidir.

1963’te Cemal Gürsel tarafından hükûmete danışmanlık yapılması ve millî bilim politikasına rehberlik edilmesi amaçlarıyla kurulduğunda “Türkiye Bilim Teknik ve Araştırma Kurumu” diye bilinirken, sonradan adı “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu” olarak değiştirilmiş ve uzun süre bu adla anılmıştır. Bu arada 1993 yılından itibaren Popüler Bilim Kitapları basılmaya başlanmıştır. Ardından “teknik” yerine “teknolojik” kelimesinin kullanılması ile 2005 yılında kurumun adı son halini almıştır.

TÜBİTAK, Türkiye’nin planlı ekonomi dönemine geçişiyle birlikte, 24 Temmuz 1963 tarih ve 11462 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, 17 Temmuz 1963 tarihli 278 sayılı kanun ile kurulmuştur. Başlangıçtaki misyonu bilimsel araştırmaları ve genç bilim insanlarını desteklemek iken, bugün bünyesinde barındırdığı onlarca birimle birlikte, tarım politikalarının yönlendirilmesinden, Ar-ge projelerinin desteklenmesine kadar farklı alanları kapsayan bir misyona sahiptir.

Kaynak

 

Bilim ve Teknik, Bilim Çocuk, Bilim Genç Dergileri ücretsiz ulaşın! ile birlikte diğer yazılarımızı görüntülemek isterseniz https://www.ekaynaklar.com/category/egitim-dosyalari/ adresine tıklayınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.