COVID-19 ile İlgili Faydalı Erişim Adresleri

COVID-19 ile İlgili Faydalı Erişim Adresleri

COVID-19 ile İlgili Faydalı Erişim Adresleri

* COVID-19 Türkiye’deki güncel durum (T.C. Sağlık Bakanlığı) (https://covid19.saglik.gov.tr/)
* COVID-19 genel bilgi, haberler, kurul kararları (T.C. Sağlık Bakanlığı) (https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/)
* Türkiye’deki günlük vaka sayıları ve tablolar (T.C. Sağlık Bakanlığı) (https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/gunluk-vaka.html)
* TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Web Portalı (https://covid19.tubitak.gov.tr/)
* TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Web Portalı Bilimsel Kaynaklar (https://covid19.tubitak.gov.tr/bilimsel-kaynaklar)
* Dünya Sağlık Örgütü dünya geneli veriler (https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019)
* En son yayınlanan COVID-19 PubMed yayınların konularına göre sınıflanmış listesi (https://mailchi.mp/1e6cbb210aea/covid-19-literature-update-week-14?e=103273317e)
* Koronavirüsünün genomik epidemiyolojisi (https://nextstrain.org/ncov/globall)
* Koronavirüs COVID-19 global cases (Johns Hopkins) (https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6)

Koronavirüs nedir?

2019 yılının Aralık ayında, Çin’de birdenbire sebebi açıklanamayan zatürre olguları ortaya çıkmaya başladı. Yapılan araştırmalar, bu zatürre vakalarının daha önceden tanımlanmamış yeni bir tip coronavirüs (coronavirus) olduğunu ortaya çıkardı. Virüsün bu formuna, 2019 yılında ortaya çıktığı için, Coronavirus 2019 yani COVID-19 denildi. Coronavirüs aslında, hayvanlarda bolca rastlanan bir virüstür. Son zamanlarda hastalığa neden olan virüsün kaynağının, ise Çin’in Wuhan kentinde bulunan Huanan deniz ürünleri pazarı olduğu düşünülmektedir. Önce hayvandan insana bulaşan virüsün insandan insana da yayılabildiği zamanla anlaşılmıştır.

Gündeme son salgın ile birlikte gelse de esasında coronavirüsler, farklı tipleri olan geniş bir virüs gurubudur. Genetik materyal olarak RNA taşır, hatta RNA taşıyan virüsler arasında en büyük genoma sahip olan virüs gurubudur. Coronavirüs, zarflı bir virüstür ve zarfının etrafından dışarıya doğru diken (spike) şeklinde çıkıntılara sahiptir. Bu yapı, ona elektron mikroskobu altında bakıldığında kraliyet tacı şeklinde bir görüntü verir. Bu nedenle de, virüse Latince kraliyet tacı anlamına gelen Corona ismi verilmiştir.

Coronavirüslerin hayvandan insana aktarılması da – ilk defa gözlenmemiştir. SARS hastalığının, Asya’da yaşayan bir kedi türü olan Misk (Civet) kedisinden insana bulaştığı düşünülmektedir. MERS ise Orta Doğu’da çok yaygın ve insanlarla yakın temas halinde bulunan, deveden insanlara yayılmıştır. 2019 coronavirüsünün ise hayvan pazarından alınan yarasaların ya da pangolin isimli egzotik bir hayvanın tüketilmesiyle insanlara bulaştığına dair yaygın bir kanı mevcuttur. Bununla birlikte, bu bilgi Dünya Sağlık Örgütü tarafından henüz doğrulanmamıştır.

COVID-19 ile İlgili Faydalı Erişim Adresleri yazısı Kaynak

Diğer eğitim  yazılarımı görüntülemek için tıklayınız.

 

Bir Yorum Yapın