Database for Ottoman Inscriptions (DOI) = Osmanlı Kitabeleri Projesi

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Osmanlı Kitabeleri Projesi Erişim Adresi : http://info.ottomaninscriptions.com/

Bu proje, Tokyo Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu’nun desteğiyle yürütülmektedir.

Osmanlı Kitabeleri Projesi ; Türk, Arapça ve Farsça mimari yazıtlar hakkında bilgi ve bunların yanı sıra transliterasyonlar  ve resimlerden oluşan aranabilir bir dijital veritabanı geliştirmeyi amaçlamaktadır.   (Transliterasyon : Harf çevirisi veya transliterasyon, bir yazı sistemindeki harflerin başka yazı sisteminin harflerine çevrilmesidir. Harf çevirisi, doğrudan orijinalin sesleri temsil etmemekte olup yalnızca karakterler diğer yazı sistemindeki karşılığı çevrilmektedir. Harf çevirisine ihtiyaç 19. yüzyılın sonunda ortaya çıkmıştır.)

Mezar taşı yazıtları bu veritabanına dahil edilmese de, veritabanı oluşturulmuş ancak bir sebepten ötürü aslında bir taşa oyulmamış yazıt metinlerini içermektedir.  Zamanın ilerlemesinden sonra da şiir koleksiyonlarının “kronogram” bölümlerinde bulunan yazıtlar bu kronogramları dahil ederek araştırmacılara  uzun süredir kaybolan yazıtları değerlendirme fırsatı verecektir.

Projenin başlangıç noktası, İstanbul yazıtlarının sistematik olarak kaydedilmesidir. Daha sonra Bursa ve Edirne yazıtları da kaydedilmiştir.

Araştırmacılar yazıtları hayır sahibinin adı, bina türü (cami veya çeşme gibi) veya başka bir anahtar kelimeye göre arayabilirler.
Ayrıca, araştırmacıların aramalarını çeşitli şekillerde sınırlamalarına olanak tanıyan gelişmiş arama özelliği ile aramayı daraltmak mümkündür. (tarih aralığına, şehre, eser türüne vb. )
Diğer dijital kütüphaneleri görüntülemek isterseniz https://www.ekaynaklar.com/category/dijital-kutuphaneler/ adresine gidiniz.

Tokyo Üniversitesi Hakkında Kısa Bilgi

Tokyo Üniversitesi, Japonya’daki öncü araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversite 10 fakülte ve 30.000 öğrenciye sahiptir. 30.000 öğrencinin 2100 kadarı yabancı uyrukludur. Üniversitenin Hongō, Komaba, Kashiwa, Shirokane ve Nakano adlı 5 yerleşkesi vardır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.