David Rumsey Harita Koleksiyonu

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

David Rumsey Harita Koleksiyonu Dünyanın En Büyük Harita Koleksiyonudur.

David Rumsey Harita Koleksiyonu Hakkında

David Rumsey Harita Koleksiyonu 30 yıl önce başlatıldı ve 150.000’den fazla harita içeriyor. Koleksiyon, nadiren 16. ve 21. yüzyıl Kuzey ve Güney Amerika haritalarının yanı sıra Dünya, Asya, Afrika, Avrupa ve Okyanusya haritalarına odaklanıyor. Koleksiyonda atlaslar, duvar haritaları, küreler, okul coğrafyaları, cep haritaları, keşif kitapları, deniz haritaları ve cep, duvar, çocuk ve el yazması haritaları da dahil olmak üzere çeşitli kartografik malzemeler bulunmaktadır. Öğeler 1550’den günümüze kadar uzanmaktadır.

Koleksiyonun dijitalleştirilmesi 1996’da başladı ve şu anda çevrimiçi olarak 98.000’den fazla ürün var ve düzenli olarak yeni ilaveler eklendi. Site ücretsiz ve halka açıktır. Burada izleyiciler, yalnızca kapsamlı bir şekilde kataloglanan haritaların yüksek çözünürlüklü görüntülerine değil, aynı zamanda kullanıcıların öğeleri yeni ve deneysel yollarla karşılaştırmasına, analiz etmesine ve görüntülemesine izin veren çeşitli araçlara erişebilirler.

Haritalar, içerdikleri büyük miktarda ayrıntılı bilgi nedeniyle yüksek çözünürlüklü taramaya benzersiz bir şekilde uygundur. Orijinal haliyle, haritalar ve atlaslar büyük, hassas ve hantal olabilir. Dijitalleştirme erişilebilirliklerini arttırır ve çevrimiçi kataloglarla birleştirildiğinde, çeşitli şekillerde aranabilir. Site, gizlenmiş veya yalnızca birkaçı tarafından kullanılabilen nadir haritalara herkese açık erişim sağlar.

İle Luna Imaging LUNA  yazılımı, haritalar devrimci bir şekilde yaşanmaktadır. Farklı zaman periyotlarından birden fazla harita yan yana görüntülenebilir. Görüntüleyenler ayrıca, görüntü gruplarını kaydederek özel ilgi uyandıran kendi harita koleksiyonlarını da oluşturabilirler. Her resme eşlik eden eksiksiz kataloglama verileri, koleksiyonun derinlemesine aramalarına olanak tanır. 

David Rumsey, tüm fiziksel harita koleksiyonunu Stanford Kütüphanesi’ndeki David Rumsey Harita Merkezi’nde bulunan Stanford Üniversitesi’ne bağışladı . Rumsey Harita Merkezi hafta içi her gün 1-5: 00 ve hafta içi sabahları randevu ile açıktır. Stanford ayrıca Stanford Dijital Deposu’ndaki tüm Rumsey’in dijital harita koleksiyonunu arşivler. Rumsey koleksiyonunu www.davidrumsey.com adresinden çevrimiçi olarak sunmaya devam ediyor

Flash Harita Kolakesiyonu

Flash player ile hazırlanmış Harita Koleksiyonu için tıklayın.

Sisteme Erişim Linki

Diğer açık erişim yazılarımız için tıklayın

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.