Dijital dönüşüm nedir?

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın En Uzun Kitabı

Dijital dönüşüm, değişen iş ve pazar gereksinimlerini karşılamak için yeni iş süreçleri, kültür ve müşteri deneyimleri oluşturmak veya değiştirmek için dijital teknolojileri kullanma sürecidir. İşin dijital çağda yeniden tasarlanması dijital dönüşümdür.

Sayısallaştırma, dijitalleşme ve dijital dönüşüm arasındaki fark

Sayısallaştırma, analogdan dijitale geçiştir. Çok uzun zaman önce işletmeler kağıt üzerinde kayıt tutmuşlardı. İster defterlerde el yazısı olsun, ister belgelere yazılsın, iş verileri analogdu. Bilgi toplamak veya paylaşmak istiyorsanız, fiziksel belgelerle (kağıtlar, ciltler, xerox’lar ve fakslar) ilgilenirsiniz.

Sonra bilgisayarlar yaygınlaştı ve çoğu işletme tüm bu kağıt üzerine mürekkep kayıtlarını dijital bilgisayar dosyalarına dönüştürmeye başladı.  Bu işlemlere sayısallaştırma diyoruz.

Belirlenmiş çalışma yöntemlerini daha basit ve daha verimli hale getirmek için sayısallaştırılmış bilgileri kullanma sürecine dijitalleşme denir. Bu tanımda oluşturulan kelimeye dikkat edin: Dijitalleşme, iş yapma şeklinizi değiştirmek veya yeni iş türleri yaratmakla ilgili değildir. Dijitalleşme verilerinizi anında erişilebilir kılmaktadır.

Dijital dönüşüm, her müşteri etkileşimine değer katar.

Dijital dönüşüm, işin yapılma şeklini değiştiriyor ve bazı durumlarda tamamen yeni işletme sınıfları yaratıyor. Dijital dönüşüm ile şirketler, bir adım geriye gidip iç sistemlerden hem çevrimiçi hem de kişisel müşteri etkileşimlerine kadar yaptıkları her şeyi yeniden ziyaret ediyor.

“Süreçlerimizi daha iyi karar verme, oyun değiştirme verimliliği veya daha fazla kişiselleştirme ile daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayacak şekilde değiştirebilir miyiz?” gibi  sorular sorulmaktadır.

Dijital dönüşümün kilit bir unsuru, teknolojinizin potansiyelini anlamaktır. Yine, bu “İşleri aynı şekilde ne kadar hızlı yapabiliriz?” Diye sormak anlamına gelmez. “Teknolojimiz gerçekten neler yapabilir ve teknoloji yatırımlarımızdan en iyi şekilde yararlanmak için işimizi ve süreçlerimizi nasıl uyarlayabiliriz?”

Netflix’ten önce, insanlar iyi görünen bir şey bulmak için mağazalara gidip kaset ve disk raflarını tarayarak kiralamak için filmler seçerlerdi.

Artık dijital içerik kütüphaneleri, kullanıcı tercihlerine göre öneriler ve incelemelerle birlikte kişisel cihazlarda sunuluyor.

Abonelik tabanlı içeriği doğrudan insanların TV’lerine, bilgisayarlarına ve mobil cihazlarına akış, tuğla ve harç video kiralama işinde bariz bir aksaklıktı. Akışı kucaklamak, Netflix’in mevcut teknoloji ile başka neler yapabileceğine bakmasına da yol açtı. 

Bu, yapay zekanın yönlendirdiği bir içerik öneri sistemi gibi yeniliklere yol açtı. 

BT departmanınızdan en iyi şekilde yararlanın!

Kaynak

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.