Genom Kütüphane Nedir Hakkında Bilgi?

avatar

Bilgi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir genom kütüphanesi, bir organizmanın tüm DNA’sını içerecek şekilde genetik olarak tasarlanmış bir bakteri topluluğudur. Kütüphanenin boyutu, DNA’nın bakterilerde nasıl depolandığına ve organizmanın genomunun uzunluğuna bağlı olarak değişir. Genom kütüphaneleri, dünya çapında genetik araştırmalar için çeşitli laboratuvar tesislerinde kullanılmaktadır. Genom kütüphaneleri özel siparişle araştırmacıların kullanımına açılabilir.

Genom kütüphanesi inşası, incelenen organizmanın DNA’sının yönetilebilir parçalara ayrılması, uzunlukları düzenlenmesi ve daha sonra nükleer vektörlere, plazmitler olarak kopyalanması için işlenmesiyle başlar. Farklı vektörler farklı DNA tutarlarını saklayabilir. DNA ayarlandığında, vektörler bakterilerde tanıtılabilir. Birlikte, bakteriyel koleksiyon bir kuruluşun tam bir genomunu içerir. Genomik kütüphane üretimi
.
‘den oluştuktan
sonra, araştırmacılar farklı şekillerde çalışabilirler. Örneğin, bazı amino asit dizilerini tanımlamak ve etiketlemek için tasarlanmış probların kullanımı ile kütüphanede belirli DNA dizeleri arayabilirler. Bir prob kullanılarak, genomdaki belirli ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla çalışma ve analiz için diziler izole edilebilir. Genom kitaplıkları ayrıca gelecekte başvurmak üzere donmuş halde saklanabilir. Stabil durumda tutulduğu sürece çok uzun süre dayanabilir.

Araştırmacılar, genom kitaplıklarını kullanarak, genom yapısı ve işlevi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir organizmanın genomunu keşfedebilir. Ayrıca belirli genleri bularak genomun haritasını çıkarabilirler. Bu bilgi, araştırmacıların doğuştan gelen koşullarla ilişkili olabilecek mutasyonlar da dahil olmak üzere genetik varyasyonları tespit etmek için kullanılabilecek testler geliştirmek istediklerinde son derece yararlıdır. Bir organizmanın genomunun anlaşılması ne kadar derin olursa, araştırmacılar organizmayı bir bütün olarak anlar.

DNA parçalarını klonlamak için bir genomik kitaplık da kullanılabilir. Konakçı bakterilerdeki vektörler, ilgili bir segmentin çoklu kopyalarını üretmek için konakçı tarafından çoğaltılabilir, bu kopyalar ayrıca araştırılır veya genetik modifikasyon ve araştırma amaçları için diğer vektörlere eklenir. Örneğin, mahsul verimini iyileştirmek için spesifik modifikasyonlar yapmak için mahsullere klonlama materyali eklenebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.