IRCICA Farabi Dijital Kütüphanesi

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

IRCICA Farabi Dijital Kütüphanesi Koleksiyona erişmek için tıklayınız.

İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinin (IRCICA) faaliyet geçirdiği Farabi Dijital Kütüphanesi, ülkemizde ve İslam dünyasında bu alanda güzel bir adım. Dijital koleksiyonlar daha çok tarihi belgeler içeriyor. Web sitesinden çok sayıda tarihi nitelikli e-kitabın yanı sıra arşiv belgesi, süreli yayın, görsel gibi kaynaklara erişebilirsiniz.

IRCICA Hakkında

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (Research Centre for Islamic History, Art and Culture), İslâm Konferansı Teşkilâtı genel sekreterliği tarafından akılda kolay kalması için Istanbul Research Centre for Islamic Culture and Arts ibaresinden yapılan IRCICA kısaltması ile tanınır.

Merkezin kurulması, Türkiye Cumhuriyeti’nin teklifi üzerine İslâm Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı’nın İstanbul’da yapılan yedinci toplantısında kararlaştırılmış (1976), kuruluş statüsü Dakar (1978) ve ilk yıllık çalışma programı İslâmâbâd (1980) toplantısında kabul edilmiştir.

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin etkinlikleri, İslâm Konferansı Teşkilâtı genel sekreteri veya temsilcisiyle merkez genel direktörü ve üye ülkelerden üçer yıllık sürelerle seçilen kültür ve sanat konularında uzman on kişinin oluşturduğu yönetim kurulunun teklifi, İslâm Konferansı Teşkilâtı üst kurullarının kabul ve onayı ile gerçekleştirilir.

Merkez İslâm Konferansı Teşkilâtı’na bağlı olarak 1983’te kurulan Milletlerarası İslâm Kültür Mirasını Koruma Komisyonu’nun (ICPICH) sekreterya ve faaliyet organı görevini de yürütmüş, bu kuruluş 2000 yılında kapatılarak bütün görevleri IRCICA’ya devredilmiştir.

Görev yeri, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından kullanımına tahsis edilen Yıldız Sarayı dahilindeki Seyir Köşkü, Çit Kasrı ve Yaveran Köşkü’dür.

Kaynak

Diğer dijital kütüphaneleri görüntülemek isterseniz https://www.ekaynaklar.com/category/dijital-kutuphaneler/ adresine gidiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.