Koronavirüslerle ilgili araştırmanıza yardımcı olacak elektronik kaynaklar

Koronavirüslerle ilgili araştırmanıza yardımcı olacak elektronik kaynaklar

Koronavirüslerle ilgili araştırmanıza yardımcı olacak ilaç boru hatları, hastalık brifingleri, deneysel farmakoloji, farmakokinetik, hayvan modelleri, hedefler ve daha fazlasını içeren Cortellis İlaç Keşif Zekasına ücretsiz erişim talep etmek için aşağıdaki web adresinde bulunan”Request access” (erişim talebi) butonuna tıklayınız.

Erişim adresi: https://clarivate.com/coronavirus-resources-contact-us/

 

Koronavirüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koronavirüs nedir?

Üst solunum yollarında enfeksiyona yol açan bir virüstür. Hem hayvanları hem de insanları etkileyebilen virüs daha çok hayvanlarda ortaya çıkmaktadır. Coronavirüs birçok türü olan bir virüs olarak daha önceleri SARS olarak karşımıza çıkmış, şimdilerde ise ölümcül olan COVID-19 salgınıyla gündeme gelmiştir.

Koronavirüs nasıl bulaşır?

Hapşırma ve öksürme sırasında saçılan damlacıkların 1 m’ye kadar yakın temasta bulunulması, diğer bir deyişle damlacık yoluyla bulaştığı bilinmektedir.

Koronavirüs bulaştığında hastalık nasıl başlar ve nasıl devam eder?

Hastalık, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlar. Tüm virüs enfeksiyonları gibi konağın savunma sistemi hücrelerinin sayısının ve savunma yanıtının azalması sonucu konağın kendi vücudundan veya dışardan maruz kaldığı bakterilerin enfeksiyona yol açması sonucu hayatı tehlikeye sokabilmektedir.

Koronavirüs enfeksiyonları neden öldürüyor?

Konağın enfeksiyon sonrası tedavi gecikmesi, yanıtının az olması, ek hastalıkları, rastgele kullandığı ilaçlar bu duruma yol açtığı bilinen durumlardır.

Koronavirüslerle mücadele etmek için  biz ne yapmalıyız?

Virüs enfeksiyonları, standart ameliyathane maskelerinin bulaşıcılığı engellemediği bilinmelidir. Bunun yanında bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi durumların çok anlamlı olmadığını bilmek gerekir. Bu türden uygulamalardan ve ilaçlardan hiçbirinin etkinliği kanıtlanmamıştır.

Bulaşmayı engellemek için;

– elleri sıklıkla yıkamak,

– çok kalabalık bölgelerde bulunmamak,

– hastayken bu tür ortamlara girmemek,

etkinliği kanıtlanmış, standart önlemlerdir.

Kaynak

 

Diğer eğitim yazılarını görüntülemek isterseniz https://www.ekaynaklar.com/category/egitim-dosyalari/ adresine tıklayınız.

Bir Yorum Yapın