New York Dijital Kütüphanesi

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

New York Dijital Kütüphanesi Erişim Adresi : https://digitalcollections.nypl.org/

New York Devlet Kütüphanesi ABD’de en zengin online koleksiyona sahip kütüphanelerden biridir.

Kütüphane web sitesinden e-kitap, süreli yayın, resim, video gibi farklı türde 900 bine yakın belgeye sınırsız ve ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

 

Detaylı tanıtım için https://www.nypl.org/blog/2015/01/21/digital-collections-platform-intro adresine tıklayabilirsiniz.

Diğer dijital kütüphaneleri görüntülemek isterseniz https://www.ekaynaklar.com/category/dijital-kutuphaneler/ adresine gidiniz.

New York Halk Kütüphanesi

1895 yılında kurulan ve ABD’nin en büyük ikinci kütüphanesi olan New York Halk Kütüphanesi; çoğunluğunu kitapların oluşturduğu 50 milyondan fazla ögeye ev sahipliği yapıyor. Tarihi atmosferi ile dikkat çeken kütüphane, orijinal el yazması eser koleksiyonu, 1.200 farklı dil ve lehçeye sahip dünya dilleri koleksiyonu, sosyal bilimler ve tarih koleksiyonu gibi farklı zenginliklere de sahiptir.

19. yüzyılda kentin su ihtiyacını karşılayan su deposunun bulunduğu 5. cadde ile 42. sokağın kesiştiği yerde 1911’de inşa edilen New York Halk Kütüphanesi (New York Public Library), arşivinde 50 milyondan fazla kitap, DVD ve CD’den oluşan zengin bir koleksiyonu barındırıyor.

New York Halk Kütüphanesi dikkati çeken mimari yapısı, 16 metre yüksekliğindeki tavanları, duvar ve tavanlara yapılmış resimlerle de kentin önemli turistik merkezleri arasında yer alıyor.

Yıllık ortalama 18 milyon kişinin ziyaret ettiği New York Halk Kütüphanesi, ülkenin en fazla ziyaret edilen kütüphanesi olma özelliğini taşıyor.

New York Halk Kütüphanesi kullanıcıları için çok çeşitli hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerden bazıları göçmenler için hizmetlerdir.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.