Online Erişime Açılan Dergiler

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Online erişime açılan dergiler

E Dergi Nedir

E-dergi yalnızca elektronik ortamda, genelde de genel ağda yayınlanan dergilere verilen genel ad. Türkiye’de e-dergicilik son dönemlerde oldukça hareketlenmiştir. Birçok site açılmıştır. Elektronik dergiler doğrudan pdf formatında yayınlayanlar olduğu gibi flash formatında da yayınlanabilmektedir.

Özellikle son dönemde oyun sektöründe e-dergi formatlı yayınlar sıklıkla denenmiştir. Bunların başını 2007’nin son aylarında yayın hayatına başlayan E-Oyun Dergisi çekmiştir. E-Oyun dergisi o dönemde e-dergi formatına ön ayaklık etmiş ve akabinde birçok aynı formatlı yayın ortaya çıkmıştır.

E-dergiciliğin en önemli avantajı okurların 7/24 zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın istedikleri an dergiye ulaşabilme kolaylığı oluşudur.

Bunun yanı sıra düşük maliyetli, uluslararası,ölçümlenebilir olması sebebi ile hemen her yıl internet reklamcılığı reklam verenlerin daha da fazla ilgisini çekmekte, yine hemen her yıl reklam pastası içerisinde yerini en çok büyülten mecra halini almaktadır.

Online erişime açılan dergilerOnline erişime açılan ve Tarık Tufan, Hakan Günday, Ahmet Mümtaz Taylan ve İlber Ortaylı’nın aralarında bulunduğu birçok ünlü ismin yazılarının yer aldığı Tuhaf dergisi, “Evde Kal Özel Sayısı”nı “tuhafdergi.com/Tuhaf_Ozel.pdf” bağlantısıyla dergi okurlarının istifadesine sundu.

“Evde Kal” çağrısına destek verenlerden Serçe Edebiyat, Kültür ve Sanat özel seçkisini, Mahalle Mektebi dergisi de son sekiz yayınını online erişime açtı.

Ayrıca meraklılarına dijital okuma deneyimi sunan “issuu.comhttp://issuu.com” adresinden binlerce dergi yayınına ulaşılabiliyor.

Diğer Açık Erişim Siteleri İçin Tıklayınız.

Kaynaklar

Wikipedia

Hürriyet

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.