Osmanlı Giysi – Kıyafet Veritabanı

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Osmanlı Giysi – Kıyafet Veritabanı

Osmanlı Türk Kıyafet Veritabanı

Osmanlı Dönemi’nde sadece ordu, yemekler, sarayın şaşası farklı değildi. Kıyafetler ve giyim tarzı da oldukça farklı ve gösterişliydi. Öyle ki Osmanlı Dönemi kıyafetleri, kaftanları hala dillere destandır. Özellikle kaynaklarda ve arşivlerde kıyafetler ayrı kategorilerde incelenmektedir. Günümüzde dahi hala etkisi devam etmektedir. Örneğin, Osmanlı desenleri dediğimiz desenler, varaklar vs. o dönemden gelmedir. 

Osmanlı’da altın tellerle işlenen kumaşlar, mücevher ve değerli madenlerle birlikte hazinede saklanırdı. Zaten Osmanlı, dokumacılık, kumaş, desen ve dikişe çok önem vermiş ve bu dört önemli kavram Osmanlı kıyafetlerinin vazgeçilmez ögeleriydi. 

Osmanlı’da Giyim

Bu durum saray içinde de böyleydi. Osmanlı sarayında halkın giyim tarzından ve yaşayışından tamamen ayrı bir durumda olan hanedan mensuplarının giysileri ile saray çalışanları ve halkın giysileri arasında önemli farklar mevcuttur. Saray kadınlarının giysilerinin kumaşları özel olarak dokutulduğundan, halk kadınlarının giymesi yasaktır.

Özellikle 15.yy Osmanlı devletinin siyasi açıdan olduğu gibi kültürel, sosyal ve ekonomik yönlerden doruğa ulaştığı dönemdir. Özellikle Fatih Sultan Mehmet döneminde hem devlet teşkilatı, hem ekonomik ve mali sistem, hem de sanatsal açıdan devlet çok gelişmiştir. Doğu ve batı arasında geçit teşkil eden bir yerde olması nedeniyle Osmanlı Saray yaşamı Avrupa’da taklit edilmeye başlanmış giyim konusunda da yeni modaların doğmasına neden olmuştur. Dokumacılığın en verimli çağı 16.yy.da gerçekleşmiş ve bu durum saray kadınlarının elbiselerine de yansımıştır. 

Osmanlı Kıyafet Veritabanı

Osmanlıda giysi tasarımlarını ilgili kategoriler altında fotoğraflar ile incelemek için alttaki linke tıklayınız.

Kaynak

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.