Project Gutenberg Dijital Kütüphanesi

Project Gutenberg Dijital Kütüphanesi

Project Gutenberg Dijital Kütüphanesi Erişim Adresi : https://www.gutenberg.org/

Project Gutenberg Hakkında

Gutenberg Projesi ( PG ) kültürel çalışmaları sayısallaştırmak ve arşivlemek , ” e-Kitapların oluşturulmasını ve dağıtılmasını teşvik etmek” için gönüllü bir çabadır .  Bu proje, Michael S. Hart  tarafından 1971 yılında kuruldu. Gutenberg Projesi, en eski dijital kütüphanedir.  Koleksiyonundaki öğelerin çoğu kamu malı kitapların tam metinleridir . Proje , bunları hemen hemen her bilgisayarda kullanılabilen , uzun ömürlü, açık formatlarda mümkün olduğunca ücretsiz hale getirmeye çalışmaktadır.

Gutenberg Projesi  koleksiyonunda 60.000 + elektronik kitap bulunmaktadır.  Ücretsiz epub ve Kindle e-Kitaplar arasından seçim yapabilirsiniz, indirebilirsiniz veya çevrimiçi okuyabilirsiniz.

 Project Gutenberg e-Kitaplarının okunması için özel uygulamalar gerekmez, yalnızca bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda bulunan normal Web tarayıcılarında veya e-Kitap okuyucularında bulunur.

Ana Sayfa Ekran Görüntüsü

https://www.gutenberg.org/wiki/Category:Bookshelf  adresinden Gutenberg kitaplığına ulaşabilirsiniz.

Project Gutenberg Dijital Kütüphanesinden Önerilen Kitaplar

Wuthering Heights

Emily Brontë, iki genç sevgili Heathcliff ve Catherine’in hayatlarına odaklanan prototip Gotik romanıdır.

Gurur ve Önyargı

Jane Austen, 19. yüzyıl İngiliz ailesinin en büyük kızı olan ve evlenmek için büyük bir aile baskısı yaşayan Elizabeth Bennet’e odaklanıyor. Kitap, başlangıçta sevmediği oldukça uzak bir adam olan Darcy tarafından mahkeme edildiği için bir kişi olarak büyümesine odaklanıyor.

Charlotte Brontë’den Jane Eyre

Sert bir yatılı olarak kendi başına bir eğitim almak için mücadele eden ve nihayetinde birkaç sırrı olan bir ailenin müreffehliği olan rüzgarlı yetim kıza odaklanıyor.

Duygu ve Duyarlılık

Jane Austen, hayat talihsizliği nedeniyle zengin bir akrabanın ülkesinde küçük bir kulübede yaşayan Dashwood kız kardeşlerinin hikayesini anlatıyor. Romanın çoğu, özellikle genç olan karakter büyümelerine ve sevgiyi ve dünyadaki yerlerini nasıl anladıklarına odaklanıyor. Marianne Dashwood’un karakter gelişimi, hem kitaptan zevk almak hem de okuyucuya düşünmesi gereken bir şey vermek açısından harika bir şekilde anlatılıyor.

Karamazov Kardeşler (Fyodor Dostoyevski )

Daha şimdiye kadar okuduğum hiçbir roman daha inanç, yargı ve insan akıl hakkında daha derin düşünmeye götürdü. Roman, bir aile patriği ile dört oğlunun birbirine bağlı yaşamları ve hayatlarının her birinin aldığı farklı ahlaki ve sosyal yollar arasındaki gergin ilişkiye odaklanıyor.

Dostoyevski, insanların karakterlerindeki ahlaki belirsizliği ortaya çıkarmakta zekidir, burada insanlar olarak kendi başarısızlıkları ile ilgili muazzam kör noktaları vardır ve bu roman buna uymaktadır. Karakterler sayesinde inanılmaz derecede zengin olurlar ve hayatınızın geri kalanı boyunca bunu düşünmeye bırakılırsınız.

 

Bir Yorum Yapın