Statik Kütüphane Nedir? Statik Kütüphane Hakkında Bilgi?

avatar

Bilgi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Statik kitaplık, programlarla kolay bağlantı kurmak için bir grup ilgili dosya içeren bir bilgisayar arşividir. Bu kitaplığın içeriği genellikle insanlar tarafından okunamayan makine kod dosyalarıdır. Bu makine kodu dosyaları genellikle kod derlemesinden veya benzerlerinden oluşturulur. Çoğu işletim sisteminin statik kitaplıklar için standart uzantıları vardır, bu nedenle boyut veya içerikten bağımsız olarak tanımlanmaları kolaydır.

İki farklı türde bilgisayar kitaplığı statik ve dinamiktir. Statik kitaplık, dinamik kitaplıktan daha esnektir çünkü tam yolu onu kullanan yürütülebilir dosyayla ilgisizdir. Statik kitaplıklar bir yürütülebilir dosyaya eklenir ve içerikleri son programa dahil edildiğinden gerektiğinde kaldırılabilir. İçeriği yürütülebilir dosya olarak yüklendiğinden dinamik kitaplık silinemez. Bu nedenle, yürütülebilir dosyaya ve işletim sistemine göre konumları çok önemlidir. Statik bağlantı, bir kitaplığın mutlak yollar hakkında endişelenmeden taşınmasına veya yeniden kullanılmasına izin verir.

Dinamik kitaplıkların aksine, statik kitaplıklar genellikle kendi başlarına çalışamazlar. C’de, statik kitaplıklar genellikle büyük nesne dosyaları gibi davranır ve yürütülebilir dosyalara, nesne dosyasının programı kapatmadan silinebileceği şekilde bağlanabilir. Statik bir kitaplığı atlamak çoğu zaman mümkün olsa da, genellikle organizasyonel olarak yararlıdır. Kullanıcılar ve geliştiriciler için ilgili belgeleri içeren tek bir dosyaya sahip olmak, birçok küçük dosyaya sahip olmaktan daha kolaydır. Birçok geliştirici, özellikle bu kurumsal avantaj için statik kitaplıklar oluşturur.

Statik bir kitaplık oluşturmak, dinamik bir kitaplık oluşturmaktan çok daha kolaydır. Statik kitaplıkların içerikleri birbiriyle ilgisizdir çünkü kendi başlarına çalışmazlar, bu nedenle onları oluşturmak için genellikle basit bir arşivleyici yeterlidir. Doğru şekilde bağlanmamış bir statik kitaplık oluşturmak, kitaplık gerekli olabilecek diğer harici dosyalarla bağlantılı olduğu sürece, doğası gereği tehlikeli değildir. Bir kitaplık, bir dizi harici nesne dosyasına bağlanabilir veya bir kitaplık başka bir kitaplığa bağlanabilir. Statik kitaplıkların kullanımı ve organizasyonu genellikle bir programcının bir gereklilikten ziyade kişisel seçimidir, ancak bunların doğal hareketi genellikle istenen bir seçimdir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.