Stuttgart Şehir Kütüphanesi (Stuttgart Public Library)

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elimden geldiğince Stuttgart Şehir Kütüphanesi (Stuttgart Public Library) ni tanıtmak isterim sizlere.

Fotoğrafta görmüş olduğumuz kütüphane Almanya’da bulunan Stuttgart Şehir Kütüphanesi (Stuttgart Public Library).

Bu kütüphane 3 özelliğiyle ön plana çıkmaktadır.

-Minimalist oluşu
-Estetiği
-Mimari yapısı

Bu kütüphaneden 3 fotoğraf paylaşmamın sebebi olarak da bu özellikleri gösterebilirim.

Bu kütüphane binası 2011 yılında tamamlanmış .
Goethe Enstitüsü Web sayfasında aşağıdaki bilgiler veriliyor.

Stuttgart Şehir Kütüphanesi fikrinin gerçekleşmesi on dört yıl aldı. Kütüphane müdiresi Ingrid Bussman, üç yıl süren inşaattan sonra hayallerinin gerçekleştiğini söylüyor: “Bu kütüphane, hangi köken, kuşak ve toplumsal sınıftan olursa olsun, bu şehrin insanları için kuruldu.” 79 milyon Avro’ya mal olan kütüphanenin yapımını en başından beri destekleyen Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster ise yeni şehir kütüphanesini “hayat boyu öğrenme ve ilham mekânı, kültürleri, dinleri ve değerleriyle 170 milletten genç, yaşlı her insanın buluşma yeri” olarak görüyor.

Biraz da bina hakkında Bilgi sahibi olunmalı. Goethe Enstitüsünün Web sayfasından aşağıdaki bilgilere ulaşmak mümkün.

Cephenin sakin ve homojen görüntüsü binanın “kalbi”ne de yansımış: Zeminin yüzeyindeki bir lahza su dışında tamamen boş olan 3000 kübik metrelik bu mekân, ziyaretçilere dış dünyanın telaşını ve kargaşasını unutturmak için tasarlanmış. Kalbin üzerinde huni biçiminde yükselen aydınlık galerideki has edebiyat dermesinin kitapları mimariyle âdeta bütünleşmiş. Burada, Almanca kitapların yanı sıra, göçmen kökenli kullanıcılara da hitap eden 25 dilde edebiyat eseri bulunuyor.

“Kalbi” çepeçevre kuşatan dar merdivenlerle birbirine bağlanan galeri salonunda, eskiden ayrı bir yerdeyken şimdi birinci katta bulunan müzik kütüphanesi; küçük okuma odaları, rengârenk yastıkları, vitrinleri ve farklı renklere ayrılmış tema adalarıyla sevgiyle hazırlanmış 900 metrekarelik bir alanda 60.000 kitap, CD ve DVD içeren çocuk kütüphanesi yer alıyor. Çocuk kütüphanesinde ideal bir biçimde döşenmiş bir de çocuk odası var, raflarında ise kütüphanenin önerdiği kitaplar dizili.

Sabrınız için teşekkürler. Evde kalın bilgili ve sağlıklı kalın.

Stuttgart Şehir Kütüphanesi yazımız ile beraber https://www.ekaynaklar.com/category/egitim-dosyalari/ adresindeki yazılarımızı da görüntüleyebilirsiniz.

Öne Çıkan Görsel Kaynak

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.