Türkiye Akademik ve Bilimsel İşbirliği Projesi (TABİP)

Türkiye Akademik ve Bilimsel İşbirliği Projesi (TABİP)

Türkiye Akademik Ve Bilimsel iş Birliği Projesi 

Türkiye’nin tanıtımı için yürüttüğü kamu ve kültür diplomasisi faaliyetleri ile ülkeler arasında dostluk köprüleri kuran Yunus Emre Enstitüsü, uluslararası bilimsel ve akademik iş birliklerini güçlendirmek amacı ile Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesini başlattı.

Türkiye’nin dilini, kültürel mirasını ve sanatını tanıtmak ve bu alanlarda eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek amacıyla 2009 yılında kurulan Yunus Emre Enstitüsü, şu anda 44 ülkede, 50 Enstitüsü ve toplamda 62 ülkede 140 irtibat noktasıyla kamu diplomasisi alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye’nin kültür diplomasisi faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel, akademik ve teknolojik alanda sahip olduğu imkân ve kapasiteyi dünyaya tanıtmak; akabinde Türkiye’nin bilimsel ve akademik etkileşim stratejilerini oluşturmak için de çalışmalar yürütmektedir.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatmış olduğu “Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP)” ile bir strateji belgesi oluşturmuştur.

TABİP Web Adresi: https://www.tabip.global/

Bilim diplomasisi oluşturulması hedefleniyor.

Bu proje kapsamında kurulacak olan ağ ile Yunus Emre Enstitüsü öncelikli olarak Türkiye’nin tüm bilim alanlarındaki çalışmalarını doğru anlatarak bir “bilim diplomasisi” oluşturmayı hedefliyor.
Söz konusu proje ile Türkiye’nin bilimsel ve akademik etkileşim havzasını oluşturup dünyadaki bilimsel, akademik ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi sağlanacak.
Yunus Emre Enstitüsünün sahip olduğu uluslararası ağlar ve diplomasi alanındaki tecrübesi doğrultusunda, Türkiye’nin bilim ve teknolojide güçlü yönlerini ve fırsatlarını uluslararası kamuoyuna tanıtılacak.

Ayrıca Türkiye’de eğitim almak isteyen öğrenciler ve bilimsel çalışmalarını sürdürmek isteyen bilim insanları için ülkemiz bilimsel bir çekim merkezi hâline gelecek.
Böylece bilim insanları Türkiye’ye kazandırılacak.

TABİP ile Türkiye’nin 2023 vizyonu ve hedeflerine uygun olarak bilim, teknoloji ve yenilikte yetkinleşmesi ve nitelikli üretimini artırması doğrultusunda adımlar atılması öngörülüyor.Kaynak

http://trdergisi.com/bilim-kopruleri-turkiye-akademik-bilimsel-is-birligi-projesi-tabip-ile-kurulacak/

Eğitim ile ilgili diğer yazılarımıza https://www.ekaynaklar.com/category/egitim-dosyalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir Yorum Yapın