UNESCO Dijital Kütüphanesi

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

UNESCO Dijital Kütüphanesi, özellikle “karşılıklı bilgi ve anlayışı geliştirmek ve entelektüel faaliyetin tüm dallarında uluslar arasında işbirliğini teşvik etmek suretiyle, UNESCO’nun insanların zihninde barış inşa etme misyonunu mümkün kılmak için anahtar bir araçtır.

Daha somut ifadelerle, UNESCO tarafından üretilen veya UNESCO’nun yetkinlik alanlarıyla ilgili yayınlara, belgelere ve diğer materyallere erişim sağlar.

Bu koleksiyonlara çevrimiçi veya fiziksel olarak erişilebilir.

UNESCO Dijital Kütüphanesi, UNESCO tarafından üretilen yeni yayınlar ve belgeler ile diğer kurumlar ve bağışlar tarafından paylaşılan satın almalar, kaynaklar ile sürekli olarak zenginleştirilmektedir.

Ayrıca, daha önce elektronik olarak mevcut olmayan binlerce koleksiyon öğesinin korunmasına ve paylaşılmasına olanak tanıyan, devam eden büyük bir “ paylaşılan UNESCO tarihimizi dijitalleştirmek” projesi kapsamında günlük olarak yeni dijital malzemeler üretilmektedir . Yakında UNESCO Dijital Kütüphanesine entegre edilecekler.

UNESCO Dijital Kütüphanesi, UNESCO’nun kurumsal belleğinin deposu ve UNESCO faaliyetleri hakkında (eğitim, doğa bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler, kültür ve iletişim ve bilgi) yüksek kaliteli bir bilgi kaynağıdır ve 350.000’den fazla belge 1945. UNESCO Kütüphanesi ve UNESCO Saha Ofisleri ve Enstitülerindeki çeşitli dokümantasyon merkezlerinin yanı sıra UNESCO Arşivlerinin koleksiyonlarını içerir. UNESCO Dijital Kütüphanesinin temel amacı bilgiyi paylaşmak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

Koleksiyonlarımız şunları içerir:

– UNESCO yayınları

– UNESCO sponsorlu yayınlar

– Genel Müdür’ün 1970’den günümüze konuşmaları

– UNESCO Yönetim Organlarının Belgeleri

– UNESCO ile ilgili yayınlar

Erişim Adresi: https://unesdoc.unesco.org/about

Bu yazı ile beraber https://www.ekaynaklar.com/thy-sky-library-sizlere-dijital-kutuphane-sunuyor/ adresindeki yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.