BBY ÖĞRENCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK HABER

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

bby haber

> Bakanlığımız ile Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilecek olan eğitim faaliyetleri, uygulamalar ve etkinlikler kapsamında yurt genelinde yürütülecek çalışmalara ilişkin hazırlanan Eğitimde İş Birliği
> Protokolü, 12 Eylül 2019 Perşembe Günü, Milli Kütüphane’de imzalanmıştır.

> Protokol kapsamında; okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin okuma kültürünün geliştirilmesi, kütüphanelerin etkin olarak kullanılması için nitelikli ortam oluşturulması, etkinliklerin planlanması ve pilot uygulamalar sonrasında çalışmaların yurt genelinde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

>Bununla birlikte, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin bilgi okuryazarlığı
becerilerine sahip olmalarına yönelik olarak; nitelikli bilgiye ulaşma, bilgiyi değerlendirme, kullanma ve iletme becerilerinin okul döneminde kazandırılmasına ilişkin pilot bir çalışma gerçekleştirilecektir. Çalışma süresince, belirlenen yedi ilde bulunan ortaokullarda (Ankara, Aydın, İzmir, Kayseri, Niğde, Şanlıurfa, Tekirdağ) bilgi okuryazarlığı eğitimini kütüphaneciler tarafından verilmesine, eğitimin; öğretmen-kütüphaneci, okul-kütüphane iş birliği ile ders müfredatı kapsamında uygulamalarla desteklenmesine ilişkin faaliyetler yürütülecektir.

> Protokol çerçevesinde öğretmenlerin; kütüphane üyeliği yapılmasına ve MEBBİS üzerinden e-kitap kullanmasına, sanat ve kültür etkinlikleri ile sosyal becerilerinin artırılmasına; bilgi okuryazarlığı, drama etkinlikleri, akıl ve zekâ oyunları, masal anlatıcılığı, tiyatro ve sinema eğitimi konularındaki mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesine,  yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek, kütüphanelerde ders işlemeleri teşvik edilecektir.

> Söz konusu uygulamalar ile toplumda millî ve kültürel değerler konusunda farkındalık oluşturmak, kütüphane kullanımını artırmak ve öğrencilerin kültürel, sosyal, duygusal gelişimlerine katkıda bulunması hedeflenmektedir.

> Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü olarak; öğretmenlerin ve öğrencilerinin gelişimine büyük katkı sağlayacak olan Protokol kapsamında yürütülecek çalışmalarda siz değerli meslektaşlarımız ile iş birliği yapmanın ülkemiz eğitim sistemine büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.
> Bakanlığımız ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Eğitimde İş Birliği Protokolü’nün mesleğimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını dileriz.

> *T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı*

> *Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü*

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.