Bezmiâlem Valide Sultan Kültürel Mirası Sempozyumu

Bezmiâlem Valide Sultan Kültürel Mirası Sempozyumu

Bezmiâlem Valide Sultan Kültürel Mirası Sempozyumu

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen ve Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü ortaklığı ile Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülmekte olan Bezmiâlem Valide Sultan Kültürel Mirası Projesi kapsamında yapılan çalışmaların tüm paydaşlarımıza aktarılması için 19 Mart 2020 tarihinde Bezmiâlem Valide Sultan Kültürel Mirası Sempozyumu gerçekleştirilecektir.

Sempozyumda, Bezmiâlem Valide Sultan’ın vakfiyeleri, vakıf kültürü ve tarihi, müzecilik, konservasyon ve restorasyon, kültürel mirasın dijital dönüşümü, projenin arşiv ve koleksiyon süreçlerindeki araştırma ve uygulama faaliyetleri gibi konular, Tarih, Edebiyat, Sağlık, Bilgi ve Belge Yönetimi, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği disiplinlerden konuşmacılarla değerlendirilecektir.

Bezmiâlem Valide Sultan Kültürel Mirası Sempozyumu’nun ana teması, tarihe mal olan hizmetleriyle en önemli vakıf kadın örneği olan Bezmiâlem Valide Sultan’ın gerçekleştirmiş olduğu vakıf hizmetleri ile İstanbul’un belleğini oluşturan değerlerin bilinerek sürekliliğinin sağlanması konusunda farkındalık yaratmaktır. Yenilikçi yöntem ve uygulamalar ile kültürel mirası erişilebilir ve sürdürülebilir hale getirmek ve ülkemizdeki arşiv, kütüphane ve müzelerde bulunan yazılı, basılı, sayısal ve görsel kültürel miras ürünlerinin uzun dönemli korunması (arşivlenmesi, restorasyon ve konservasyonu), sayısal ortama aktarılması ve kolay çevrim içi erişimi, sergilenmesi, müzecilikte dijital dönüşüm ve afet yönetimi gibi başlıklar, sempozyumun konuları arasındadır.

Tarih: 19 Mart 2020

Yer: Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlık Konferans Salonu

Saat: 08:30 – 17:30

Sempozyum Web Sayfası http://bvukulturelmiras2020.bezmialem.edu.tr/AnaSayfa

Sempozyum Program Akışını İncelemek İçin TIKLAYINIZ.

Sempozyum Afişi

Bir Yorum Yapın