Doğu Kütüphaneleri Açık Erişim

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Doğu Kütüphaneleri Erişim Adresi : https://heritage.bnf.fr/bibliothequesorient/en

Fransa Milli Kütüphanesi öncülüğünde Fransa, Mısır, Türkiye, Lübnan ve Filistin’den kütüphane ve araştırma kurumlarının işbirliğiyle hayata geçirilen bu proje Orta Doğu bölgesinin tarih, coğrafya ve kültürüyle ilgili belgeleri bir araya toplamayı amaçlıyor. Web sitesi 10 binden fazla belgeyi açık erişime sunuyor.

Ana sayfa ekran görüntüleri yukarıdaki gibidir.

https://www.ekaynaklar.com/category/dijital-kutuphaneler/ adresinden diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Projeyi Keşfedin

Laurence Engel, BnF Başkanı Açıklamaları

“Doğu’nun Kütüphaneleri”, konuyu tüm genişliği ve karmaşıklığı içinde keşfetmek için bir araya getirmek istediğim bilimsel konsey tarafından güçlendirilmiş ve güçlendirilmiş bu hırsın sonucudur .

 Yirmi dört kütüphane profesyoneli ile bağlantılı yirmi bir uzman bu kütüphaneyi inşa etmeye ve herkes için bir bilgi ve ilham kaynağı haline getirmek amacıyla bilgilerine ışık tutmaya katkıda bulunmuştur.

Bibliothèque nationale de France’ın misyonlarının ve kurucu değerlerinin merkezinde yer alan araştırmacılar, öğretmenler ve öğrenciler içindir.

Daha geniş anlamıyla, dünyanın bu bölgesi hakkındaki anlayışlarını derinleştirmek isteyenler için, tarihsel derinliklerinde haberi daha iyi anlamak için.

Çok fazla zenginlik toplayan, ilginin ötesinde tutarlı belgesel ve ikonografik setler oluşturma, burada Jacqueline Chabbi ve Rémy Arcemisbéhère’in anlattığı gibi araştırma ve keşif vaadi ve fırsatı haline geliyor.

En barizden en tartışmalı olana kadar Fransa ile ilişkiler, tanınmış uzmanlar tarafından değil, aynı zamanda Arapça ve İngilizce’ye çevrilmiş genç doktora öğrencileri tarafından yazılan seksenten fazla katkı ile vurgulanan ana zemini oluşturmaktadır.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.