Dünya’da Eğitim Müzeleri

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya’da Eğitim Müzeleri

Dünya’da Eğitim Müzeleri; Farklı kıtalarda yer alan eğitim müzelerine 3 örnek verilmiştir.

Bulgaristan Milli Eğitim Müzesi


Gabrovo’da bulunan Milli Eğitim Müzesi, Bulgaristan eğitimin gelişimine bağlı eserler sergileyen müzelerden bir tanesidir. Müze ilk olarak 1974’te Aprilovska Lisesi binasında açılmıştır. Bu ilk sergide Bulgaristan eğitiminin başlangıcı olarak Kiril alfabesinin oluşturulması ile ilgili kaynaklara yer verilmiştir.

Bulgaristan Milli Eğitim Müzesi

Beş salondan oluşan müze binasında, 1. salonda 9. y.y.’dan itibaren Osmanlı etkisindeki Bulgar eğitim sistemine ilişkin bilgiler alınabilmektedir. 1835-1878 Revival (canlanma dönemi) eğitim süresi ikinci salonda teşhir edilmektedir.

3. ve 4. salonlarda kurtuluş döneminden 20. y.y.’ın sonuna kadar Bulgar okullarının durumu gösterilmektedir. 5.salon eski bir sınıfın kopyasıdır. Müzenin bünyesinde 28.000’den fazla kitap barındıran bir kütüphane vardır.13 Müze, 1986 yılından bu yana, KODIESEE (Güneydoğu ve Güney Avrupa’da eğitimde yeniliklerin araştırılması ve geliştirilmesinde işbirliği için UNESCO alt-bölgesel mekanizma) üyesidir.

Müzede eylül-mayıs aylarında “5-7 yaş çocuklara oyun yoluyla eğitim” teması kapsamında “merhaba müze”, “geçmişteki oyuncaklar”, “ oyuncak dedesi”, “ailemle müzede eğleniyorum” etkinlikleri düzenlenmektedir. 8-15 yaş grubu için “kutsal mektuplar”, “okul, semboller ritüeller”, “müze dostları” 16-18 yaş öğrenci gruplarına “kültür turizmi, turistik destinasyonlar”, “kültür mirasını koruma: arşivleme, dökümantasyon”, etkinlikleri düzenlenir.

Müzede “Bulgar Eğitim Tarihi ve “Milli Liderler” konularında video panorama gösterimi yapılmaktadır. Müze yayınları dijital ortamda araştırmacılara sunulmaktadır.

Kentucky Armidale Eğitim Müzesi


Amerika’da New England Üniversitesi’ne bağlı olan Eğitim Müzesi, 2 orjinal okul binasında yer almaktadır. Eğitim müzesi, tarihi okul evleri yanında eşsiz bir koleksiyona sahiptir.

Taşınabilir sınıf (Pallamallawa) olarak 1883’te inşa edilen binalarda, otantik okul mobilyaları, kitap, eğitim araçları ve fotoğraflar sergilenmektedir. S

eyyar okul olarak kullanılan vagon şeklindeki sınıflar ranza, yemek fırını ve bir kara tahta barındırırdı. Öğretmen için hem ev hem de okul olarak kullanılmaktaydı.

KetuckyArmidale Eğitim Müzesi

Bu kopya 1959 yılında seyahat eden bir okul öğretmeni gözetiminde inşa edilmiştir. Ayrıca, Müze, 6.000 birimden oluşan mükemmel bir erken okul metinleri ve mesleki yayınlar koleksiyonuna sahiptir.

Müze Kentucky’nin zengin eğitim mirasını sergiler ve eğitim ya da kırsal yaşamın tarihi ile ilgilenen herkes için görmeye değerdir. 1996’da bir dolu fırtınası ile müze binaları büyük zarar görmüş, sergilenen materyaller kullanılmaz hale gelmiştir. Uzun süre alan restorasyon ve kurtarma çalışmalarının ardından müze tekrar açılmıştır. Müze ziyaretleri randevu ile yapılmaktadır

Arnavutluk Milli Eğitim Müzesi


Arnavutluk Milli Eğitim Müzesi, 7 Mart 1887’de ilk Arnavutluk Dil Okulu olarak açılan binada faaliyet göstermektedir. Korce kentinde bulunan müze binası, Osmanlı döneminde vali olan Diamanti Terpo tarafından bağışlanmıştır. Müzenin 8 sergi odasında, Arnavut edebiyat tarihi, Congress Manastırı’ndan bağışlanan alfabenin gelişimini gösteren materyaller, Naum Panajot tarafından tamamlanan ilk basımından itibaren kitap tarihi materyalleri 8 ayrı bölümde sergilenmektedir.

Türkiye’deki Eğitim Müzeleri İçin https://bilgibilimi.net/turkiye-egitim-muzeleri

Kaynakça

ÖZBEN, G. Ç. (2017). TÜRKİYE’DE EĞİTİM MÜZELERİ: SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ MÜZE YÖNETİMİ BİLİM DALI, İSTANBUL. Mayıs 26, 2020 tarihinde https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/TezGoster?key=RrI-Krk3A-RkF4YfHofuk_lt7WipYs80-HgBACCZUdSu56wEyAKKQbeSJS1m4KT5 adresinden alındı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.