FRBR Nedir FRBR Örneği

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün


FRBR (Functional Requirements for Bibliographic Records), kütüphanecilikte kullanılan kaynakların tanımlanması ve kataloglanması için bir standardın belirlenmesinde yardımcı olan bir modeldir. FRBR, kaynakların bölümlere ayrılması ve bu bölümlerin arasındaki ilişkilerin tanımlanması ile çalışır.

Örneğin, bir kitap FRBR modelinde şu şekilde bölümlere ayrılabilir:

 1. Work (Eser): Kitabın adı, yazarı, konusu gibi genel bilgilerin yer aldığı bölümdür. Örneğin: “İstanbul Hatırası” adlı kitap, Orhan Pamuk tarafından yazılmış bir roman.
 2. Expression (Dışavurum): Kitabın dil, format ve tarz gibi farklı dışavurumlarının yer aldığı bölümdür. Örneğin: “İstanbul Hatırası” romanı, Türkçe ve İngilizce gibi farklı dillerde yayınlanmıştır.
 3. Manifestation (Görünüm): Kitabın basım yeri, tarihi, yayıncısı ve baskı türü gibi detaylı bilgilerin yer aldığı bölümdür. Örneğin: “İstanbul Hatırası” romanı, 2005 yılında İstanbul’da yayınlanmış bir kitaptır.
 4. Item (Örnek): Kitabın fiziksel olarak var olan kopyalarının yer aldığı bölümdür. Örneğin: “İstanbul Hatırası” romanından kütüphanede bulunan bir kopya.

Bu şekilde, FRBR modeli kitapların farklı bölümlerinin birbirleriyle ilişkilerini belirleyerek, kütüphanecilik alanındaki kaynak yönetimi ve kataloglama işlemlerinin daha tutarlı hale getirilmesine yardımcı olur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.