Geleceğin Popüler Meslekleri

avatar

Kaan Kocoğlu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geleceğin meslekleri teknolojinin gelişmesiyle şekilleniyor. Meslek seçerken ilgi alanlarımız ve yeteneklerimiz karar vermede önemli bir etken olsa da değişen ve gelişen dünyada bazı meslekler önemini yitirirken bazıları da popülerleşiyor. Bu noktada meslek seçimlerimizde yetenek ve ilgi alanlarımız dışında o mesleğin geleceği statüsü, geliri gibi unsurda belirleyici oluyor.

Teknolojinin hızlı şekilde ilerlemesiyle bazı mesleklere ya ihtiyaç kalmadı ya da önemini yitirdi. Aynı zamanda bazı yeni meslek kolları şekillendi ve şekillenmeye devam ediyor. Meslek tercihi yapacaklar için önümüzdeki yıllarda popüler olacak meslekleri sizin için derledik:

 •  Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Geleceğin meslekleri arasında yer alan dijital pazarlama uzmanlığı ülkemizde gittikçe popülerleşiyor. Teknolojinin gelişmesiyle şirketler dijital dünyada da var olmak istiyor. Alanda hem Türkiye’de hem dünya genelinde büyük oranda bir istihdam oluşuyor. 

2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre insanların %31,8’inin  internet üzerinden alışveriş yaptığı görülmüştür. İlerleyen yıllarda teknolojik gelişmeler sonucu insanların dijital platformlara daha fazla ilgi gösterecek olması dijital pazarlamanın daha da popülerleşeceğini gösteriyor.

 • Veri Bilimciliği

Yarı matematikçi, yarı bilgisayar bilimcisi biraz da trendleri takip eden kişilerdir. Şu anda çok popüler olan bu meslek dalı yüksek ücretleriyle de dikkat çekiyor. 

Veri bilimciler karmaşık sorunları çözen ve hangi sorunların çözüleceğiyle ilgili teknik olarak beceriye sahip yeni nesil analitik veri uzmanları olarak da tanımlanır. Daha çok yeni olan bu meslek dalı önümüzdeki yıllarda çok popülerleşecek.

 • Yazılım Geliştiriciliği

Son yıllarda çok ilgi gören yazılım geliştiriciliği farklı sektörlerde yeri olan bir meslek. Yazılım geliştiriciler isterlerse freelance olarak isterlerse de büyük firmaların bünyesinde çalışabilir.

Yazılım geliştirici olabilmek için gerekli olan en önemli şey ise iyi derecede kodlama bilmektir. 

Günümüzde de çok revaçta olan yazılım geliştiriciliği ilerleyen yıllarda da popüler olmaya devam edecek.

 • Robotik Mühendisliği

Geleceğin meslekleri arasında olan robotik mühendisliği, robot ve robotik sistemler alanlarında geliştirme yapan bir meslek dalıdır.

Mühendisler robotların üretiminden çalışma sistemlerine kadar her aşamada etkin rol oynar. Gelecekte çok daha fazla ihtiyaç duyulacağı aşikar olan bu araçlar robotik mühendisliğini de geleceğin meslekleri arasında konumlandırıyor.

 • Yapay Zeka Mühendisliği 

Teknolojinin gelişmesiyle yapay zeka hayatımızın her alanında kullanılmaya başladı. Daha yeni gelişmeye başlayan bu alan, çeşitli sektörlerde ihtiyaç doğuracak yapay zeka mühendisliğini geleceğin mesleklerinden biri yapıyor. 

Bugün geleceğin meslekleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için Önümüzdeki yıllarda popüler olacak 5 mesleği derledik. Bu yazımızı beğendiyseniz sayfamızdaki diğer içerikler de ilginizi çekebilir. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.