İnternette Bilgi Arama Davranışı Üzerine Kısa Bilgi

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternette Bilgi Arama Davranışı Üzerine Kısa Bilgi

İnternette Bilgi Arama Davranışı, İnternetin ortaya çıkmasıyla bilgi arama davranışlarında değişiklik olmuştur. İnternet öncesi istenilen bilgi arşiv kütüphane gibi kurumlara gidilerek yapılır ve genelde istenilen bilgiye ulaşmak hem maddi hem de manevi anlamda zordu. İnternet yaygınlaşmasıyla bilgiye erişimi kolaylaştırmakla kalmayıp toplumun her alanında kullanıcı bulmuştur kendine.

İnternette Bilgi Arama Davranışı
İnternette Bilgi Arama Davranışı

Bu kullanıcılar artık kimseye ihtiyaç duymadan gereksinimlerine göre bilgiye erişim sağlamaktadır(Uçak ve AL, 2000, s.320). Artan bilgi sebebi ile kullanıcılar aradıkları bilgiye ulaşmakta zorluk yaşamaktadırlar. Bu zorluğunun önüne geçmek için bilgi arama sürecini bilmeleri gerekmektedir. İnternette bilgi ararken, arama yaptığınız tarayıcının kullanımını ve ilgili tarayıcıların aramayı kolaylaştıracak arama operatörlerinin bilinmesi gerekmektedir(Çelen ve Seferoğlu,2017, s.1148). Arama motorları dışında kullanıcılar ihtiyaç duyduğu bilgilere ulaşmak çeşitli platformlar kullanmaktadır.

Bu platformların en başında bilgi kurumları yani kütüphaneler gelmektedir. Kütüphaneye gitmeden internet üzerinden kütüphane kaynaklarını kullanacağınız bazı internet teknolojileri mevcuttur. Bunlar; veri tabanları, elektronik dergiler, elektronik kitap, OPAC gibi araçlar bilgiye erişmenizi kolaylaştıracaktır. (Kurulgan, ve Argan, 2010, s.291).

Kaynakça

ÇELEN, F. K., ve SEFEROĞLU, S. S. (2017). İNTERNET ORTAMINDA ÖĞRENCİLERİN BİLGİ ARAMA

 BİÇİMLERİ: STRATEJİLER, TARZLAR, TUTUMLAR, GÖZLEMLER VE SORUNLARLA İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME. Ö. Demirel, & S. Dinçer içinde, Eğitim Bilimlerinde Yenilik ve Nitelik Arayışı (s. 1147-1160). Ankara: Pegem Akademik Yayıncılık. doi:10.14527/9786053183563b2.069

KURULGAN, M., ve ARGAN, M. (2010). ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN INTERNET

ÜZERİNDEN BİLGİ ARAMA DAVRANIŞLARI. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 9(1), Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi. https://dergipark.org.tr/tr/pub/ataunisosbil/issue/2819/38001 adresinden alındı

UÇAK, N. Ö., ve Al, U. (2000). Internet’te Bilgi Arama Davranışları. Türk Kütüphaneciliği, 14(3), 317-331.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.