Kültür ve Turizm Bakanlığı 500 Kütüphaneci Alımı

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

bby haber

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada 500 Kütüphaneci, 50 Mühendis, 65 Mimar, 50 Şehir Plancısı, 50 Tekniker, 25 Arkeolog, 25 Müze Araştırmacısı ve 20 Mütercim Tercüman olmak üzere toplamda 785 kamu personeli alımı  olacak.

Söz konusu açıklama Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sitesindeki açıklama şu şekildedir.

“Bakanlığımız taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi çerçevesinde sözleşmeli pozisyonda, 500 Kütüphaneci, 50 Mühendis, 65 Mimar, 50 Şehir Plancısı, 50 Tekniker, 25 Arkeolog, 25 Müze Araştırmacısı ve 20 Mütercim Tercüman ihdası yapılmıştır. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet Personel Başkanlığınca söz konusu pozisyonlara personel alımı için açıktan atama izni verilmesi halinde (KPSS (B) puanı esas alınarak) ilanda yer alacaktır.”denildi.

Kamu personeli alımı ilanlarına bir yenisi de Kültür ve Turizm Bakanlığının duyurduğu merkez ve taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere farklı unvan ve pozisyonlarda istihdam edilmek üzere 785 sözleşmeli personel alım ilanı da eklendi. Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre 81 ile yapılacak alımlarda 8 farklı pozisyonda kamu personeli alınacak.

Alınacak 785 kamu personelinin unvan dağılımı ise Kütüphaneci, Arkeolog, Müze Araştırmacısı, Mühendis, Mimar, Şehir Plancısı, Tekniker ve Mürtecim-Tercüman şeklindedir. Her pozisyon için ayrı ayrı duyurusu yapılan ilanda yer alan kadro dağılımı ise şu şekildedir:

KADRO/UNVAN ADET
Kütüphaneci 500
Arkeolog 25
Müze Araştırmacısı 25
Mühendis 50
Mimar 65
Şehir Plancısı 50
Tekniker 50
Mürtecim-Tercüman 20
TOPLAM 785

Geniş kapsamlı sözleşmeli personel alımında bütün kadrolarda KPSS 2018 yılına ait P3 puan türü dikkate alınacaktır. Her kadro için ayrı ayrı bölüm şartı da eklenen ilanda şartlar şu şekildedir:

İllere Göre Alım

KÜTÜPHANECİ (Toplam Adedi: 500, Puan Türü: KPSSP3): 

Adana (7),

Adıyaman (5),

Afyonkarahisar (6),

Ağrı (6),

Aksaray (4),

Amasya (4),

Ankara (12),

Antalya (8),

Ardahan (3),

Artvin (5),

Aydın (7),

Balıkesir (7),

Bartın (3),

Batman (7),

Bayburt (3),

Bilecik (5),

Bingöl (5),

Bitlis (7),

Bolu (4),

Burdur (8),

Bursa (5),

Çanakkale (6),

Çankırı (5),

Çorum (6),

Denizli (7),

Diyarbakır (7),

Düzce (5),

Edirne (4),

Elazığ (6),

Erzincan (5),

Erzurum(10),

Eskişehir (6),

Gaziantep(9),

Giresun (4),

Gümüşhane (4),

Hakkari (3),

Hatay (7),

Iğdır (3),

Isparta (7),

İstanbul (16),

İzmir (11),

Kahramanmaraş (6),

Karabük (4),

Karaman (4),

Kars (4),

Kastamonu (8),

Kayseri (7),

Kırıkkale (5),

Kırklareli (7),

Kırşehir(5),

Kilis (4),

Kocaeli (6),

Konya (13),

Kütahya (8),

Malatya (8),

Manisa (8),

Mardin (6),

Mersin (9),

Muğla (4),

Muş (6),

Nevşehir (8),

Niğde (6),

Ordu(6),

Osmaniye (4),

Rize (4),

Sakarya (5),

Samsun (9),

Siirt (5),

Sinop (4),

Sivas (9),

Şanlıurfa (8),

Şırnak (4),

Tekirdağ (9),

Tokat (8),

Trabzon (7),

Tunceli (4),

Uşak (6),

Van (6),

Yalova (4),

Yozgat (6),

Zonguldak (4).

 

KPSS DETAYI NEDİR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2018 yılında yapılan, Kamu Personeli Seçme Sınavının KPSS (B) Grubu; Kütüphaneci, Arkeolog, Müze Araştırmacısı, Mühendis, Mimar, Şehir Plancısı için KPSSP3, Tekniker için KPSSP93, puan türünden asgari 70 ve daha yukarı puan almak kaydıyla, müracaat edenlerin en yüksek puandan başlanarak pozisyon unvanları (müze araştırmacısı, mühendis, tekniker pozisyon unvanları için bölümler) itibariyle sıralanması neticesinde alınacak sözleşmeli personel sayısının üç katı aday arasına girmek.

GIRIS SINAVI BASVURU SARTLARI:


a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde belirtilen şartları taşımak.
b) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2018 yılında yapılan, Kamu Personeli Seçme Sınavının KPSS (B) Grubu; Kütüphaneci, Arkeolog, Müze Araştırmacısı, Mühendis, Mimar, Şehir Plancısı için KPSSP3, Tekniker için KPSSP93, puan türünden asgari 70 ve daha yukarı puan almak kaydıyla, müracaat edenlerin en yüksek puandan başlanarak
pozisyon unvanları (müze araştırmacısı, mühendis, tekniker pozisyon unvanları için bölümler) itibariyle sıralanması neticesinde alınacak sözleşmeli personel sayısının üç katı aday arasına girmek.
Mütercim-Tercüman pozisyon unvanı için 2018 yılı KPSS (B) grubu KPSSP3 puan türünden, en yüksek puandan başlanarak, yabancı diller itibariyle sıralanması neticesinde, alınacak sözleşmeli personel sayısının beş katı aday arasına girmek. En son adayın aldığı puanla aynı puana sahip adaylar da giriş sınavına çağrılır. c) Adayların, son başvuru tarihi itibarıyla, pozisyonlar için belirlenen öğrenim ve bölüm mezunu olmaları gerekir.

 

ÖZEL ŞARTLAR NEDİR?

Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından yayımlanmış olan 785 memur personel alım ilanı için adaylardna yukarıdaki niteikler dışında bazı özel şartlarda aranıyor. Bu kapsamda aşağıda kadrosuna göre özel nitelikleri sizlerle paylaşıyoruz.

KÜTÜPHANECİ ÖZEL ŞARTLAR:

Yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyinde eğitim veren; bilgi ve belge yönetimi, kütüphanecilik, arşivcilik, dokümantasyon ve enformasyon programlarının herhangi birinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak.

BAŞVURU ŞEKLİ VE SÜRESİ:


Başvurular elektronik ortamda 25/09/2019 – 09/10/2019 tarihleri arasında alınacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, Bakanlığımız www.kulturturizm.gov.tr internet adresinin ana sayfasında bulunan “Sınav Başvuru Sistemi” başlıklı linkten başvurularını gerçekleştireceklerdir. Adayların gerekli işlemleri yapmadan önce sorunla karşılaşmamaları
açısından aynı sayfada yayınlanan “Sınav Başvuru Kılavuzunu” incelemeleri gerekmektedir. Sınav başvuruları Sınav Başvuru Sisteminin 25/09/2019 tarihinde açılmasıyla başlayacak ve 09/10/2019 tarihi saat 23:59’da kapanacaktır. Bu tarihten sonra sistem kesinlikle açılmayacak
ve elektronik ortamda yapılmayan, posta ya da bizzat veya diğer kişiler aracılığıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
Aranan şartlardan herhangi birini taşımadığı tespit edilen adayların başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır. Giriş sınavına katılacak adayların listesi Bakanlık (www.kulturturızm.gov.tr) internet sitesinde
ilan edilecektir. En son adayın aldığı puanla aynı puana sahip adaylar da giriş sınavına çağrılacaktır. Sınava katılma hakkı elde edemeyen başvuru sahiplerine herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.
Adaylar, giriş sınavına katılacakların listesine, isim listelerinin Bakanlık internet sitesinde ilanından itibaren beş gün içinde, gerekçeleriyle birlikte, Personel Dairesi Başkanlığına yazılı olarak itiraz edebileceklerdir.
Adaylar ancak bir pozisyon unvanının sınavına başvurabilecektir.

ELEKTRONİK BAŞVURU SONRASINDA SIRALAMAYA GİREN ADAYLARDAN İSTENİLECEK BELGELER:
a) Başvuru formu çıktısı, (Islak imzalı)
b) Sisteme taramak suretiyle girişi yapılan, yükseköğrenim diploması/çıkış belgesi örneği. (Yurt dışında öğrenim görenler denklik belgelerini de ekleyeceklerdir.)
c) Sisteme taramak suretiyle girişi yapılan yabancı dil sonuç belgesi. (Mütercim-Tercüman pozisyonu için başvuranlar.)
ç) Özgeçmiş çıktısı. (Islak imzalı) Adayların, yukarıda belirtilen form ve belgeleri “İşçi Blokları Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu
Cad. No:50 Çankaya-ANKARA” adresinde bulunan Bakanlığımız Personel Dairesi Başkanlığına 17/10/2019 tarihi mesai saati bitimine kadar elden veya posta yolu ile teslim etmesi gerekmektedir. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Formun ve eklerinin belirtilen tarihe kadar; verilmemesi ya da belirtilen adrese gönderilerek Bakanlık genel evrak
kayıt sistemine kaydının yapılmaması halinde, başvuru yapılmamış kabul edilecektir.
 SINAVIN ŞEKLİ VE DEĞERLENDİRMESİ:
Sadece sözlü olarak yapılacak olan sınava girmeye hak kazanan adaylar;
a) Pozisyon unvanına ilişkin mesleki bilgi düzeyi,
b) Kavrama, muhakeme etme, özetleme ve ifade etme yeteneği,
c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,
ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,
d) Genel yetenek ve genel kültürü,
e) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,
yönlerinden ayrı ayrı puan verilmek suretiyle değerlendirileceklerdir.
Adaylar, sınav komisyonu tarafından (a) bendi için elli puan, diğer bentlerde yazılı özelliklerin her biri için onar puan üzerinden değerlendirileceklerdir. Sözlü sınav puanı giriş sınavı başarı
notunu teşkil edecektir. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için komisyon başkan ve üyelerinin yüz tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az yetmiş olması gerekir.
Giriş sınavı başarı notu eşit olan adaylardan pozisyon unvanı itibariyle belirlenen KPSS puanı yüksek olan adaya öncelik tanınır.
Giriş sınavında yetmiş ve üzeri puan almış olmak, asil ve yedek sıralamasına giremeyen adaylar için müktesep hak teşkil etmez.

DİĞER HUSUSLAR:


Sözleşmeli personel, kamu hizmetlerinin gördürülmesini temin maksadıyla, ihtiyaç duyulan hizmet birimleri ve pozisyonlarda istihdam edildiğinden, kurumlar arası yer değişikliği
yapılamaz. Sözleşmeli personelin Kurum içi yer değişikliği ise Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 3 üncü maddesinde belirtilen hallerde gerçekleştirilebilecektir.
Kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir 657/4(B) sözleşmeli pozisyonda çalışanların, başvuruda bulunmak istedikleri sözleşmeli pozisyon unvanı ile halen görev yaptıkları 657/4(B)
sözleşmeli personel pozisyon unvanının aynı olmaması gerekmektedir.
Kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir 657/4(B) sözleşmeli pozisyonda çalışmakta iken sözleşmesi feshedilen adayların, fesihten önce görev yaptıkları 657/4(B) sözleşmeli personel pozisyonuyla aynı unvanlı pozisyona başvuruda bulunmaları halinde, son müracaat tarihi itibariyle bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Ancak, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerine göre sözleşmesini tek taraflı fesheden adaylarda bir yıllık bekleme süresi şartı aranmayacaktır. Başka bir ifadeyle bu durumda olanların başvuruda
bulunmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır.
Sınava katılma şartları arasında yer alan “Arazi ve şantiye şartlarında çalışmaya engel hali bulunmamak.” şartı hususunda, adayların yazılı beyanları dikkate alınacaktır.
Sınav başvuru formunda gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu veya belge verdiği tespit edilenlerin sınav sonuçları geçersiz sayılarak atamaları yapılmaz. Bu durumda olup ataması yapılmış olanların atamaları ve sözleşmeleri iptal edilir. Bunlar hiçbir hak talep edemezler. Kendilerine
bir bedel ödenmiş ise bu bedel yasal faizi ile birlikte tazmin edilir. Ayrıca bu adaylar hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak, kamu görevlisi ise ayrıca çalıştıkları kurumlara da bildirilecektir.
SINAV YERİ VE TARİHİ:
Sözlü sınav tarihi, saati ve yeri daha sonra www.kulturturizm.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.
8YERLEŞTİRME SONUÇLARININ DUYURULMASI:
Başarılı olan adayların listesi, pozisyonlar ve bolümler itibariyle, www.kulturturizm.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.
Ataması yapılacaklar, başvuru sırasında istenen belgeler dışındaki, Bakanlığımız resmi internet sitesinde belirtilecek diğer belgeleri, sonuçların yukarıdaki şekilde ilan edildiği tarihten itibaren
en geç 15 gün içinde Personel Dairesi Başkanlığının belirtilen adresine elden teslim edeceklerdir.
Gerekli belgeleri süresinde tam olarak ibraz etmeyenlerin atamaları yapılmayacaktır. Başarı sırasına göre atamaları yapılan adaylardan ikamet ettikleri yere atananlar atanma onaylarının kendilerine tebliği tarihini izleyen iş günü, ikamet ettikleri yer dışına atananlar ise
atanma onaylarının kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde, görevlerine başlamak zorundadırlar. Adaylar, sınav sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren yedi gün içinde, gerekçeleri ile birlikte, Giriş Sınav Komisyonuna, Personel Dairesi Başkanlığı hitaplı bir dilekçe ile itiraz
edebileceklerdir. İlan metninde belirtilmeyen hususlar hakkında ilgili mevzuat hükümlerine göre işlem yapılacaktır.
Bu duyuru tebliğ mahiyetinde olacağından, ayrıca ilgililere yazılı tebligat yapılmayacaktır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • Kütüphaneci Bey 5 yıl önce
 • Hayırlı Uğurlu olsun çok sevinçliyim.

  avatar
  • Enes Sivri 5 yıl önce
  • evet gerçekten çok sevindirci bir haber. Hepimize hayırlı olur inşallah