RAR uzantılı dosyalar hangi programla açılır?

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

RAR uzantılı dosyalar hangi programla açılır?

Bir RAR Dosyasını Açmanın Diğer Yolları

RAR dosyasına sağ tıklayın ve “WinRAR ile Aç” öğesini seçin. WinRAR’ı başlatmak için çift tıklayın. WinRAR’ı açın ve WinRAR dosya panelinden dosyayı/klasörü seçin.

Daha fazla oku

Ayrıca, zip ve rar uzantılı dosyalar ne dosyasıdır?

RAR dosyası WinRaR tarafından kullanılan bir sıkıştırma programıdır. Daha doğrusu dosyaları sıkıştırma programı olarak dile getirmek mümkün. Dosyaların boyutlarını küçültmek suretiyle daha kolay yükleme ve transfer olanağı tanımaktadır. Buna göre, rar dosyası nedir ne işe yarar? RAR dosya sıkıştırma formatıyla sıkıştırılmış olan tüm dosyaların formatı “.rar” olarak görünür. RAR’ın sağladığı fayda dosyaların veri boyutlarının küçültülmesi ve sıkıştırılması işlevinin yerine getirilmesidir. Bu da kullanıcılara sabit ve taşınabilir diskleri üzerinde daha fazla yer kalması demektir.

Buna göre, winrar açılımı nedir?

Açılımı Roshal Archive olan Rar, WinRAR programı tarafından kullanılan bir dosya sıkıştırma formatıdır. İlk kez Eugene Roshal tarafından bulunan Rar formatı, adını da yine mucidinden almış. Rar dosya formatıyla sıkıştırılan her dosya ‘.rar’ olarak gözükür. Rar, dosyaların sıkıştırılarak boyutlarının küçülmesine yarar. RAR dosyası nasıl açılır ücretsiz? En çok kullanılan program WinRAR olmasına rağmen, RAR uzantılı dosyaları açmak için alternatif programlar mevcut. Bu uygulamalar; WinZip, Peazip, 7-Zip ve B1 Free Archiver olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bu programların da en az WinRAR kadar başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bunu göz önünde bulundurarak, rar uzantılı dosya nasıl yapılır?

– İlk olarak sıkıştırılacak olan dosya veya klasöre sağ tıklayıp arşive ekle seçeneği seçilmelidir. – Kullanıcıların karşısına çıkan WinRAR penceresinde ZIP veya RAR formatlarından biri seçilir. Ardından tamam butonuna tıklanır. – Bu işlemlerin tamamlanması için belirli bir süre beklenmelidir. Sonra, winrar zip dosyası nasıl açılır? dosyaların sıkıştırmasını açma

 1. Dosya Gezgini’ni açın ve sıkıştırılmış klasörü bulun.
 2. Bütün klasörün sıkıştırmasını açmak için sağ tıklayıp Tümünü Ayıkla’yı seçin ve yönergeleri izleyin.
 3. Tek bir dosyayı veya klasörü ayıklamak için sıkıştırılmış klasöre çift tıklayın ve açın.

Zip dosyası ne demek?

Zip kısaca, sıkıştırılmış dosya demektir. Dosyaları sıkıştırmanız, boyutlarını küçültmeniz anlamına gelir. Böylelikle bu dosyaları daha kısa sürede indirebilir veya birine gönderebileceğiniz gibi daha fazla depolama alanı elde edersiniz. RAR dosyası güvenilir mi? Güvenlik uzmanlarına göre virüsler, antivirüs programlarınca kolayca tespit edilebiliyor; ancak Winrar veya WinZip gibi arşiv programlarının içerisine gizlenen virüsler antivirüs yazılımlarından kendilerini başarıyla gizlemeyi başarıyor.

Buna göre, winrar ücreti ne kadar?

Videoda da doğru rakam verildiği üzere, WinRar’ın senelik tek kişilik Pro versiyonu 29 dolardan satışa sunulmuş durumda.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.