Tor Anonim Ağı

 Tor Anonim Ağı

Harvard öğrecisi Eldo Kim tor anoim ağını kullanarak bir senaryo yazmıştı. Gelin olayı sizlere açıklayayım.

Takvimler 2013 yılını gösteriyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nde her üniversitede olduğu gibi Harvard Üniversitesinde de Aralık ayında final sınavları yapılıyordu. Harvard Üniversitesi öğrencisi Eldo Kim, muhtemelen sınavlarına yeterince çalışmadığı için üniversitede sınavların ertelenmesi için kendince bir plan yapmıştı. Üniversiteye gelen Kim, Harvard’ın internet ağını kullanarak Tor anonim ağına bağlanmıştı.

Bir anlık çılgınlık ile geçici bir e-posta servisi üzerinden üniversitenin kampüsündeki dört farklı bölüme “bomba yerleştirildiğine” dair asılsız bir ihbarda bulunmuştu.

Bu e-postayı alan Harvard yöneticileri, durumu FBI’a bildirmişti. Kampüse gelen FBI çalışanları ve polisler, iddia edilen dört farklı bölümde detaylı araştırma yapmalarına rağmen herhangi bir “bomba tehdidi” bulamamıştı. Bildirilen ihbarın kısa süre içerisinde gerçekdışı olduğu anlaşılmıştı.

FBI için bundan sonraki süreç, bu asılsız ihbarda bulunan hilekârı tespit etmekti. FBI çalışanları asılsız ihbarın bir “geçici e-posta servisi” üzerinden geldiğini fark ettiler.

Çember Daralıyor

Guerrilla Mail’ı çemberine alan FBI, ilgili e-postanın bir Tor çıkış rölesinden gönderildiğini anladı. Guerrilla Mail bu olayda herhangi bir bilgi sağlamamıştı ancak FBI, pek zorlanmadan e-postanın kaynak IP adresinden bunu buldu. FBI için sıradaki adım, Tor çıkış rölesine yönelik bir operasyon düzenlemek değildi. Çünkü yapısı gereği Tor çıkış röreleleri herhangi bir kayıt tutmaz. FBI, Harvard’ın internet ağında asılsız ihbarın geldiği güne yönelik Tor’a bağlanan öğrenciler üzerinde bir araştırma yaptı. E-postanın geldiği saatte Harvard öğrencisi “Eldo Kim” Tor anonim ağına bağlanmıştı. FBI bu bilgiyi üniversitenin ağ bağlantı günlüklerinden elde etmişti. Saatler içerisinde gözaltına alınan Kim, polis sorgusunda yaptığı aptalca davranışı itiraf etmişti. $100.000 kefalet ile serbest bırakılan Kim, aynı zamanda üniversiteden de atılmıştı. Kim’in yakalanmasında Tor anonim ağının bir ihmali yoktu. “Eldo Kim” aslında kendisini ele vermişti.

Peki, Kim ne yapmış olsaydı FBI tarafından tanımlanmaktan kurtulabilirdi?

Bir Yorum Yapın