Web Site Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

avatar

Kaan Kocoğlu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dijital dünyada online olarak iş yapmak için özel bir ilgi alanı ile sınırlandırılmış internet sitelerine ihtiyaç duyulur. İnsanların erişimine açık olan sitelerin belirli bir kalite standardını yakalaması gerekir. Böylece daha fazla kişiye ulaşmak mümkün olur. Sitelerin kalitesini artırmak için site analiz yöntemlerine başvurulur.

Site Analiz Nedir?

Site analiz nedir sorusu girişimciler ve web site sahipleri tarafından merak edilir. Sitelerde bulunan hataların ön plana çıkarılması ve sitelerin arama motorlarındaki durumlarının ne olduğunu öğrenmek için yapılan çalışmaya “site analiz” çalışması denir. Site analiz nedir sorusuna kısaca web sitesi hakkındaki önemli bilgilere sahip olmayı sağlayan web verilerinin ölçümü ve toplanmasını sağlayan bir araçtır.

Bu durumda analiz ne demek sorusu gündeme gelir. Analiz, site içindeki sorunları ve bilgileri toplu olarak görmeye olanak sağlayan işlemdir. Sitenin arama motorlarındaki durumunu fark etmeye olanak sağlar. Google gibi arama motorlarında ön plana çıkmak için site analizine profesyonel yaklaşmak gerekir.

Site Analizi Yapmak

Site analizi nasıl yapılır sorusu da kullanıcılar tarafından sorulur. Kullanıcılar web sitesi analizini yapmak için kurulan profesyonel sitelerden yardım alır. Analiz yapmak için geliştirilen uygulamalar da vardır. Google Analytics birçok kolaylığı bir arada sunan bir analiz aracıdır. Web sitelerinin arama motorlarındaki sonuçlarda yükselmesini sağlayan çalışmalara SEO (Search Engine Optimization) denir.

SEO için detaylı analizler yapmak önemlidir. Bu durumda mevcut güncellemeleri almak sitenin arama motorlarında daha ön sıralarda olmasını sağlar. SEO çalışmaları genellikle Google algoritmalarına göre şekillenir. Site analizi ile ilişkilendirilen SEO iç ve dış SEO olarak ikiye ayrılır. Aynı zamanda site hızı ve içerik gibi farklı analiz seçeneklerini de içerir.

Site Analizi Neden Önemlidir?

Kullanıcıların arama motorlarında aradıkları bilgilere hızlıca ulaşmaları SEO açısından önemlidir. Aynı sektörde hizmet veren firmalar web sayfalarına hızlı bir şekilde ulaşmayı amaçlar. Bu durum firmalar arasındaki rekabetin boyutunu önemli ölçüde belirler. Diğer firmalar arasında öne geçmek ve bilinirliği artırmak için site analiz raporlarındaki eksikliklerin giderilmesi gerekir.

Google Analiz Nedir?

Google analiz, web sitesine giren kullanıcıları tanır. Kullanıcıların isteklerini belirlemeye yardımcı olur. Site analizi Google yardımıyla kullanıcıların hangi linkler aracılığıyla siteye geldiği öğrenilir. Sitedeki hangi sayfaların daha fazla tıklanma aldığı gibi detaylı bilgilere ulaşmak da aynı şekilde mümkündür.

Site Analiz Siteleri

Kullanıcı bilgilerine göre web sitesinin arama motorlarında daha ön sıralara çıkmasına site analizi siteleri yardımcı olur. Bu analiz siteleri çok çeşitli teknikler ve algoritmalar içerir. Site analiz araçları sitenin performansıyla ilgili verileri toplamayı sağlar. Site analiz araçları en temelde site analizini kolaylaştırmak ve sonuca daha hızlı ulaşmak için tasarlanmıştır.

Ayrıntılı Site Raporlarına Ulaşın

Site analizi yapan siteler kullanıcıların siteyi ziyaret ettikleri tarihlerin detaylı bir raporunu sunar. Buna göre siteye gelen eski ve yeni ziyaretçiler ayırt edilir. Sitenin ne kadar görüntülenme elde ettiği belirlenir. Yine sitede hangi ürün ve sayfaların rağbet gördüğü belirlenir. Bu sayede site iyileştirmeye yönelik yeni stratejiler bulunur. Sitenin sektördeki tanınırlığı artar.

Bu araçların sunduğu verilerin dikkatli bir analizi ile site sahipleri web sayfalarının eksik yönlerini tamamlar. Böylece sundukları ürünleri geliştirirler. Yeni sayfaların planlamalarını kullanıcı odaklı düzenleyerek hedef kitleye daha rahat ulaşırlar. Majestic, MOZ Pro, Screaming Frog SEO Spider, Semrush, BrowSEO, Ahrefs ve Google Search Console bu site ve uygulamalara örnek verilebilir.

Site Analiz Programı ile Arama Motorunda Öne Geçin

Site analizi yapmak için geliştirilen çok fazla program vardır. Bunların bir kısmı 14 gün süreyle ücretsiz olarak kullanım olanağı sunar. Site analiz programı özel olarak geliştirilen eklentiler sayesinde sayfanın sosyal medyada paylaşılmasını sağlar. Bu sayede içeriğe katılım artar. Bir başka eklenti ile (Yoast SEO eklentisi) web sayfasındaki içerik arama motorları içerisinde optimize edilir.

Webtexttool gibi araçlar gönderiler için hangi anahtar kelimelerin belirlenmesi gerektiğini raporlar. Ayrıca arama hacmi hakkında da kullanıcıları bilgilendirir. Varvy SEO Tool gibi araçlar sayesinde web sayfalarının Google tarafından belirlenen yönergelere uyup uymadığı analiz edilir. Web sitesindeki yetersizlikler belirlenir.

Site Analiz Çözümleri Nedir?

Web sitesindeki sorunlar tespit edildikten sonra sitenin stabil bir şekilde çalışması gerekir. Aynı zamanda site kullanıcıların erişimine açık olmalıdır. Site analiz çözümleri mobil cihazlardaki ve masaüstü bilgisayarlardaki uyumluluk sorunlarının giderilmesine yönelik çalışmalardır. Site analizi çözümleri aynı site içeriğine sahip diğer web sitelerinin çalışma prensiplerini karşılaştırmaya yardımcı olan SEO araçları sayesinde çözüm üretir.

Web sitesinin günlük ziyaretçi sayısı, kullanılan anahtar kelimelerin tüketiciler üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlar. Bu bağlamda SEO’yu etkileyen olumsuz faktörlerin ayrıştırılması ve ziyaretçilerin konumlarının belirlenmesi de görevlere dahildir. Siteye en fazla girilen zaman dilimlerinin raporlanması ve belirlenen sorunların çözülmesi ziyaretçilerin site kullanım deneyimleri optimize eder.

Site Hızı Analizi Nedir?

Web sitesinin daha fazla kişiye ulaşması için sayfanın tıklandığında hemen açılması önem taşır. Web sitesine giriş 3 saniyeden fazla olduğunda kullanıcıların bu sitelere girmek istemediği Google Analiz raporlarında yer alır. Ziyaretçiler hızlıca yüklenen sayfalarda daha uzun kalırlar. Aynı zamanda sitenin depolandığı sunucunun donanımı web sitesinin hızını belirleyen faktörler arasındadır.

Web sitelerinin bir saniye içerisinde açılması gerektiğine ilişkin veri Google tarafından belirlenen unsurlardandır. Buna bağlı olarak site analizi testi kavramı ortaya çıkar. Web sitesi hız testi yapmak için geliştirilen araçlar vardır. Bu araçlar yardımıyla internet sitesini yavaşlatan etkenlerin ne olduğunu görmek mümkündür.

Site Hızı Analizi Nasıl Yapılır?

Sitelerin internet tarayıcıları üzerinden giriş hızı bilgilerinin verildiği farklı site hızı analiz araçları vardır. Hız testleri bu araçlar yardımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirilir. Bunlardan bazıları bir link üzerinden online olarak web sitesinin hızını ölçmeye yardımcı olur. Yapılan ölçümler PDF formatında tüm sorgulamaların ayrıntılı bir çıktısını içerecek şekilde kullanıcılara sunulur.

Google Page SpeedInsigts, Google Test My Site, GT Metrix, Web Page Test, Google Analytics Site Hızı Verileri, Pingdom Website Speed Test ve Load Impact gibi araçlar yardımıyla site hızı analizi kolayca yapılır.

İçerik Analizi Nedir?

İçerik analizi SEO çalışmalarının üzerinde durduğu önemli hususlar arasında yer alır. Web sitesindeki içeriklerin kaliteli, özgün ve güncel olması gerekir. Bu özelliklere sahip olan bir içerik arama motorlarında en üst sıralarda yer alarak çok fazla kişiye ulaşır.

İçerik analizi için geliştirilen uygulamalar metinlerin okunabilirlik derecelerine ve özgünlüklerine ilişkin raporlar sunar. Etkili bir içeriğin hedef kitleyi yakalaması ve sunulan hizmet ya da ürünle ilgili müşterilerin dikkatini çekmelidir.

Site Analiz Aracıyla Detaylı SEO Raporu

Site analiz aracı sayesinde farklı alanlardaki web sitelerinde kullanılan yazı, resim, tasarım ve sunum gibi örneklerin özgünlüğüne ilişkin bilgilere erişilir. Şirket, firma ya da küçük çaplı işletmeler internet dünyasındaki konumlarını merak eder. Site analizi bunun için yapılır. Sunulan ayrıntılı site analiz raporları sayesinde yapılan çalışmalardaki hatalar azaltılır.

Arama motorlarınca belirlenen parametreler aracılığıyla Site analiz aracı yardımıyla sektörde aynı işi yapan diğer sitelerin taraması yapılır. SEO raporu açıklamalarla listelenir. Verilen hata raporu sayesinde web siteleri daha çok geliştirilir. Başarılı bir site analizi ile belirlenen hedefe daha kısa vadede ulaşılır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.