Devlet Kurumlarına Yönelik En Son 8 Siber Saldırı

 Devlet Kurumlarına Yönelik En Son 8 Siber Saldırı

Dünya çapındaki devlet kurumları çevrimiçi ortamda bir çok risk altındadır. Bu dijitalleşme çağında, siber suçlular her zamankinden daha da fazla güçlendi ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri güvensiz bir zeminde bıraktı. Devlet kurumları, küresel olarak tehdit aktörleri arasında en popüler hedeflerden biri haline geldi. Siber suçlular, farklı ekonomik ve politik motivasyonlarla son birkaç yılda birkaç devlet kurumunu hedef aldı. Devlet destekli siber saldırılardan ülkelerin kritik altyapılarına yönelik saldırılara kadar, dünya çapında devlet kurumlarının maruz kaldığı en son 8 siber saldırının bir listesi burada.

Webirinci.com ekibi olarak bu 8 saldırıyı gelin hep beraber detaylıca işleyelim.

1- İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığına Saldırı
9 Temmuz 2021: İran’ın ulaştırma ve şehircilik bakanlığı, bilgisayar sistemlerinde siber bir kesintiye uğradı ve web sitelerini hizmet dışı bıraktı. Olaydan bir gün önce, ülkenin demiryolları bir siber saldırının kurbanı oldu ve İran’ın her yerindeki çoğu istasyonun ekran panolarında iddia edilen tren iptalleri veya gecikmeleri hakkında mesajlar gösterdi. İran genelinde trenlerin elektronik takibi başarısız oldu ve benzeri görülmemiş bu kaos nedeniyle, son siber saldırı yüzlerce trenin ertelenmesine veya iptal edilmesine neden oldu.

2- Ukrayna Donanmasının Web Sitesi Tehdit Aktörleri Tarafından Saldırıya Uğradı
6 Temmuz 2021: Reuters, Ukrayna Deniz Kuvvetleri web sitesinin büyük bir siber saldırıya uğradığını bildirdi. Bilgisayar korsanları, web sitesinde Uluslararası Deniz Esintisi-2021 askeri tatbikatları hakkında sahte raporlar yayınladı. 28 Haziran’dan 10 Temmuz’a kadar süren Sea Breeze tatbikatları, çoğu NATO müttefiki, Karadeniz ülkesi ve ortakları dahil olmak üzere 32 ülkenin katılımına tanık oldu. Bu tatbikatlar 5.000 asker, 40 uçak, 32 gemi ve 18 özel harekat ve dalış ekibini içeriyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı portalına birkaç başarısız hizmet reddi (DDoS) saldırısı da olduğunu bildirdi. Şaşırtıcı değil mi? Peki, aşağıdaki saldırılar sizi daha da şok edecek!

3- Sol Oriens, REvil Hacker Grubunun Kurbanı Oldu
Mayıs 2021: Hacker grubu REvil’in, Sol Oriens adlı 50 kişilik bir firmaya yapılan siber saldırıdan sorumlu olduğuna inanılıyor. Bu firma, ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi’ne (NNSA) nükleer silah danışmanlığı sağlıyor. Sol Oriens, Mayıs 2021’in sonlarında saldırıdan haberdar oldu. Bu olayın ardından, Sol Oriens’in NNSA sözleşmelerinin faturalarını ve çeşitli Ar-Ge projelerinin açıklamalarını içeren belgeleri dark web’e sızdırıldı. REvil, JBS, French Connection ve Kaseya gibi çeşitli kuruluşlara yönelik son zamanlarda yapılan birçok siber saldırıdan sorumlu olmuştur.

Bir Yorum Yapın