Berlin Devlet Üniversitesi’nin Orient Dijital Projesi

avatar

İsmail Can Karademir

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ebook Central İçindekiler ve Kişisel Notlar

Orient Dijital Koleksiyonu, 140’tan fazla dilde 43.000 cilt el yazmalarından oluşmaktadır.

Orient Dijital,Doğu el yazmalarının en seçkin koleksiyonlarından biridir.

Erişim Adresi: http://orient-digital.staatsbibliothek-berlin.de/content/index.xml

Orient Dijital Koleksiyonu, yeni satın alımlar, etkinlikler ve yayınlar hakkında daha fazla bilgiyi Oriental Departmanının web sitesinde bulabilirsiniz .

Orient Dijital,  veritabanını barındırmaya devam eden Leipzig Üniversitesi Veri Yönetimi Bölümü ile işbirliği içinde Staatsbibliothek zu Berlin / Oriental Bölümü’nün kaynakları ile oluşturulmuştur.

 

 Veritabanı, şu anda – 6.000’den fazla eserin ayrıntılı açıklamalarına ve Staatsbibliothek zu Berlin koleksiyonlarındaki tüm Doğu elyazmaları hakkında temel bilgilere erişim sağlamaktadır.

“Digitale Sammlungen” de sayısallaştırılmış el yazmalarına erişim birçok durumda sağlanır. 

Bibliyografik bilgiler mümkün olan her yerde,  yerel yazılarda ve ayrıca Deutsche Morgenländische Gesellschaft (DMG ) kurallarına göre transliterasyon halinde verilir.

Makale notları veritabanı, makalenin tarihçesi ve kullanımı üzerine araştırmalar için eşsiz bir kaynaktır.

Bu veritabanında, okuma notları ve mülkiyet beyanları, makalenin iletimi ile ilgili notlar, fiyatlar veya özel notlar kaydedilir.

Girişler doğrudan ilgili sayısallaştırılmış görüntüye bağlanabilir. 

İkincil giriş veri tabanı, yazının yerel, kronolojik veya maddi yönleriyle ilgili tarihine adanmıştır ve böylece sosyo-tarihsel önemini anlamamıza katkıda bulunur.

 Web sitesi basit ve detaylı tarama imkanlarına sahip arama modelleri sunmaktadır. Bu, basit ve genişletilmiş arama yapılarına yansır. 

Basit arama, meta verilerin tam metin aramasını sağlar. Genişletilmiş arama, birden fazla arama seçeneği sunan belirli arama alanları sunar. 

Aranan ad veya terim, transkripsiyonlu veya onsuz olarak yazılabilir. 

Büyük harf kullanımı uygun değildir.

 Art arda daha fazla arama terimi girilirse, “VE” operatörü yürütülür. 

Ayrıca, başka bir sembol / harf yerine joker olarak adlandırılan bir yıldız işareti (*) girmek de mümkündür.

 Arama formlarının yanı sıra, bir filtre aşağıdaki sınıflandırma menüsüne göre arama yapmayı mümkün kılar: dil, kutsal metin, satırlararası çeviri, malzeme, malzeme rengi, catchwords, kod stili, mürekkep rengi, bütünlük, konu, giriş türü, sahip gibi.

Üçüncü bir arama seçeneği, ITIM’deki tüm koleksiyonların tam dizini veya seçilen bir koleksiyonun dizini olan dizine göz atmaktır. Üçüncü bir arama seçeneği, bu uygulamadaki tüm koleksiyonların tam dizini veya seçilen bir koleksiyonun dizini olan dizine göz atmaktır.

Diğer yabancı açık erişim konulu yazılarımıza https://www.ekaynaklar.com/category/yabanci-acik-erisim/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.