Sesli Kütüphane

avatar

Bilgi Uzmanı

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sesli Kütüphane

İBB Sesli Kütüphane

Sesli Kütüphane

Sesli Kütüphane

 Sesli Kütüphane, 1997 yılında Atatürk Kitaplığı binasında “Görme Engelliler Kütüphanesi Bölümü” adıyla hizmet vermeye başlamıştır. 2007 yılında Eyüp ilçesine taşınan kütüphane ismi 2014 yılında “İBB Sesli Kütüphane” olarak değiştirilmiştir.

 •  Kütüphanenin koleksiyonunda 7.000 adet sesli ve Bireal Alfabesiyle basılmış 500 adet kitap bulunmaktadır.

  Kütüphane bünyesinde bulunan 8 sesli kitap üretme stüdyosunda görme engelliler için kitap seslendiren gönüllüler, haftada bir gün en az 1 saatini buraya ayırıyor. Randevu usulüyle çalışan kütüphanede, 2 yıldan bu yana yine görme engelli çocuklara gönüllüler tarafından birebir ders verilmektedir.

 

  Her hafta yaklaşık 20 kişinin bilgi almak ve gönüllü olmak için müracaat ettiği Sesli Kütüphane’nin 150 aktif gönüllüsü var.

  Şu anda yaklaşık 150 tane okuması devam eden kitap var. Her kişi bir kitap okuyabiliyor. Ve kişi okuduğu kitabı bitirene kadar kitap kesinlikle sisteme eklenmiyor, ses değişikliği ve kopukluk olmaması için.

  150 aktif gönüllü 4 bin sesli kitap

  Sesli Kütüphane bünyesinde, her biri bir gönüllünün sesinden kaydedilmiş 4 bin adet kitap engellilerin hizmetine sunulmuş durumda. Kitapların kimi güncel, popüler yayınlardan, kimi gündemde olan romanlardan, kimileri klasiklerden oluşuyor. Görme engelliler genel olarak sesli kitapta en çok romanları tercih ediyor. Bir diğer yoğunluk da Açık öğretim, YGS, LYS, KPSS hazırlık kitapları gibi test yayınlarında görülüyor.

Üyelik Kolay ve Ücretsiz

  Sesli Kütüphane sistemine kayıtlı 6 bine yakın üye bulunuyor. Üye olmak için kişinin görme engelli olduğuna dair herhangi bir hastaneden alınmış bir rapor temin etmesi yeterli olmaktadır. Tüm işlemler ve hizmetler ücretsizdir. Bir görme engellinin Sesli Kütüphane’den her ay 10 kitap edinme hakkı vadır. Ve görme engellilerin seçtiği sesli kitaplar, CD – DVD halinde kişilerin evlerine kadar ücretsiz şekilde gönderilmekte. Gönderilen eserler görme engelli kişide kalmaktadır.

Sesli Kütüphane

Sesli Kütüphane

Sesli Kütüphane Resmi Web Sayfası İçin Tıklayın.

İstanbul’daki Kütüphaneler İçin Tıklayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.