Ebook Central Veri Tabanı

Ebook Central Veri Tabanı

Tarihçe

  1999 yılında, Kevin Sayar ve Christopher Warnock, kütüphanelerin koleksiyonlarını basit ve stratejik bir şekilde koleksiyonunu gerekli kılacak modellerle kurmasını sağlayacak bir şirket olan Ebrary’yi kurdu.

ProQuest E-Book Central Nedir?

  2011 yılında ProQuest’e katılan Ebrary 2016 yılında ProQuest tarafından  E-Book Central adıyla piyasaya sürülmüştür.

   Tüm disiplinlerde 750’den fazla akademik yayıncının 180.000’den fazla e-kitabına tam metin olarak erişim sağlanabileceği bir platform haline gelmiştir.

Ebook Central

  Basit ara yüzü sayesinde kullanıcıların kolaylıkla keşif yapmalarına imkan sağlayan Ebook Central, kitaplarınızı da offline olarak  okumanıza imkan tanır. Kitapları laptop, masaüstü bilgisayar, mobil cihazlar (IOS, Android cep telefonları ve tabletler) üzerine indirerek Ebook Central’ın bu özelliğini de kullanabilirsiniz.

  Sahip olacağınız kişisel kitaplık sayesinde istediğiniz kitapların üzerlerine kişisel  notlar alabilir önemli yerleri  vurgulayabilir  ve bunları oluşturacağınız  klasörler içinde de saklayabilirsiniz. 

  Bu klasörleri arkadaşlarınıza e-mail yoluyla da paylaşabilirsiniz.

  Kitap üzerinden herhangi bir bölümü kopyalamak istediğinizde seçtiğiniz atıf bilgisini de bölüm sonuna otomatik olarak eklenir.

  Bu sayede atıf bilgisini tekrar yazmayarak zaman tasarrufu etmiş olursunuz.

  Screen Reader (ekran okuma) özelliği sayesinde  görme engelli kullanıcılar da platformdan yararlanabilir.

Ebook Central Hangi Alanları İçerir?

1.Sanat

2.Tarih & Siyasal Bilimler

3.İş

4.Bilim & Teknoloji

5.Eğitim

6.Edebiyat & Dil

7.Din & Felsefe

8.Sağlık & Tıp

9.Sosyal Bilimler

10.Hukuk

11.Genel

Sisteme Giriş

 E-Book Central veri tabanına giriş yapmak için abone olunan kurumdan ethernet, wi-fi bağlanmanız gerekmektedir. Ya da uzaktan erişim için proxy ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Bu ayarları yaptıktan sonra E-book Central’a abone olan kurumdan size sağlanan link aracı ile giriş yapabilir ve kolayca üye olabilirsiniz. 

Ekran Okuma Özelliği

  Ekran okuma özelliğini kullanmak için Google Chrome’da eklentiler kısmından ChromeVox eklentisini kurmanız gerekmektedir. Daha sonra ise Ebook Central ayarlar kısmından ekran okuma özelliği kısmını aktif etmeniz durumunda Ebook Central’ın ekran okuma özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Kaydedilen Aramalar

  Zamanınızdan tasarruf etmek için arama kriterlerinizi bir kere girdikten sonra sonuç sayfasının üst tarafında yer alan “Bu Aramayı Kaydet” seçeneğini seçip aramanıza bir isim vererek aramanızı hesabınıza kaydedebilirsiniz.

Ebook Central Arama Kaydetme

Ebook Central Arama Kaydetme

Kitabı Tam İndirme

  Kitabın tamamını  bilgisayarınıza, tabletinize veya telefonunuza  3 adımda kolayca indirebilirsiniz.

  Bilgisayara indirme yapmak için ‘Adobe Digital Editions

  Telefona ya da tablete indirmek için

Bluefire Reader’ programların kurulu olması gerekmektedir.

  Bluefire Reader programını android veya ios işletim sistemiyle uyumlu telefona ya da tablete indirdikten sonra programa giriş yapmak için oluşturduğunuz Adobe Kimliğiniz ile sisteme giriş yapın.

Çevrimiçi Oku

  Çevrimiçi oku seçeneği sayesinde e-kitapları bilgisayarınıza indirmeden okuyabilir ve çevrimiçi özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Ebook Central Çevrimiçi Okuma

Ebook Central Çevrimiçi Okuma

 

Kitaplığa Ekle

  Kitaplığa ekle butonunu tıklayarak bu kitabı çevrimiçi kitaplığınıza kaydedebilirsiniz. Kitabı daha önce kitaplığınıza kaydetmişseniz kitaplığa ekle butonu aktif olarak gözükmeyecektir.

Bağlantıyı Paylaş

  Bağlantıyı paylaş butonuna tıklayarak e-kitap içerisinde bulunduğunuz sayfanın URL adresini kopyalayıp paylaşabilirsiniz.

Ebook Central Bağlantı Paylaş

Ebook Central Bağlantı Paylaş

 

Atıf Bilgisini Gösterme

   APA, Chicago/Turabian – Notes-Bibliography, Chicago/Turabian – Author-Date, Harvard, MLA, ya da Vancouver gibi atıf stili seçeneklerinden bir tanesini seçebilirsiniz.

Ebook Central Atıf Bilgisi Gösterme

Ebook Central Atıf Bilgisi Gösterme

 

İçindekiler

  E-kitabın hangi bölümlerden oluştuğunu görebilir ve bununla birlikte e-kitabın ayrıntıları ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kişisel Notlar

  E-kitap üzerinde almış olduğunuz notları, eklediğiniz yer işaretlerini ve yaptığınız vurgulamaları bu bölümden görüntüleyebilirsiniz.

Ebook Central İçindekiler ve Kişisel Notlar

Ebook Central İçindekiler ve Kişisel Notlar

 

Ebook Central Kullanımı

Ebook Central Kullanımı

1-Tam İndirme

  E-kitabın istediğiniz kitanı PDF dosyası şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

2-Bölüm İndirme

  E-kitabın istediğiniz bölümünü PDF dosyası şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz bölümün sayfa sayısı toplamda kitaptan çıktı almanıza izin verilen sayfa sayısı miktarından düşülür.

3-Kopyalama

  Gezinti çubuğundaki “Kopyala” butonuna tıkladığınızda bulunduğunuz sayfanın tamamını veya istediğiniz kısmı kopyalayabilirsiniz.

4-Yazdır

  Çıktı alma butonuna tıkladığınızda açılan pencereden yapacağınız seçimle isterseniz bulunduğunuz sayfanın veya istediğiniz sayfa aralığındaki sayfaların ya da bulunduğunuz bölümün çıktısını alabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra “Devam Et” butonuna tıkladığınızda kitabın atıf bilgisini de içeren bir PDF dosyası oluşturulacaktır. Bu dosyayı açarak çıktı alabilir veya dosyayı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

5-Kitaplığa Ekle

Kitabı kitaplığa ekleyerek kendi kütüphanenizi oluşturabilirsiniz.

6-Bağlantıyı Paylaş

İlgili kitabın bağlantısını paylaşabirsiniz.

7-Atıf Bilgisini Göster

İlgili kısmı yazınıza kolaylıkla atıf eklemenize olanak sağlar.

Ebook Central Çevrimiçi Oku Kısımları

Ebook Central Çevrimiçi Oku Kısımları

8-Vurgulama

  Sayfa üzerinde seçmiş olduğunuz metni araç çubuğunda yer alan “Vurgula” butonunu seçerek vurgulayabilirsiniz. Vurgulayacağınız metin sadece sarı renkte vurgulanır.

9-Not Alma

  Eğer sayfa üzerinde seçili bir metne not ekleme yerine tüm sayfaya bir not eklemek istiyorsanız araç çubuğunda bulunan “Not Ekle” seçeneğini kullanabilirsiniz.

10-Yer İşareti Ekleme

  Araç çubuğunda yer alan “Yer İşareti Ekle” butonunu tıklayarak ya da sayfanın sağ üst tarafında bulunan yer işareti işaretini tıklayarak bulunduğunuz sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz

Resmi İnternet Sayfasına Gitmek İçin Tıklayın.

 

Sorularınızı Yorum Yolu İle İletebilirsiniz.

 

E-Book Central Eğitimi (Video)

Bir Yorum Yapın